Azjatyckie vortale komputerowe obiegły grafiki przedstawiające dwa Radeony RX 460 w wydaniu Sapphire'a. Jak się okazuje, karty różnią się od siebie nie tylko ilością pamięci graficznej, ale także zainstalowanym układem chłodzenia. Model wyposażony w 4 GB VRAM przypomina RX-y 480 i 470 z serii Nitro, podczas gdy uboższa wersja z 2 GB VRAM wygląda na zupełnie świeży projekt. Przy okazji zamieszczone w Internecie tabele ujawniają pewną ciekawą osobliwość najtańszego z Polarisów. Wygląda na to, że czterysta-sześćdziesiątka nie wykorzystuje pełnej struktury krzemowej. Rdzeń użyty przez Sapphire'a nosi nazwę kodową Baffin Pro, a więc na 99% nie jest układem pełnym, bo takie otrzymują sufiks XT.
Obydwa akceleratory wyposażono w dwuslotowy układ chłodzenia z dwoma wentylatorami typu osiowego. Tym niemniej maskownica w wariancie 4-gigabajtowym jest wyraźnie szersza, a spod niej wystają niklowane ciepłowody, których nie widać w przypadku okrojonej odmiany. Teorię różnic pomiędzy radiatorami potwierdzają deklarowane temperatury: RX 460 4 GB jest chłodniejszy o 2°C, pomimo wyższego taktowania rdzenia. Jeśli już o częstotliwościach mowa, to zegar szybszego modelu ustalono na 1250 MHz, zaś wolniejszego - 1200 MHz. Za to na pamięciach GDDR5 rozbieżności już nie uświadczymy. Idąc dalej, identycznie przedstawiają się panele I/O: 1x DisplayPort 1.3 / 1.4 HDR, 1x DVI-D i 1x HDMI 2.0b.
Uważne oko dostrzeże, że szyny PCIe 3.0 omawianych kart pozbawione są połowy padów sygnałowych, a to oznacza, że ich przepustowość wynosi połowę nominalnej wartości. Bardzo nietypowe rozwiązanie, dotąd niestosowane przy tworzeniu kart graficznych. Oczywiście w tym segmencie nie ma to szans wpłynąć negatywnie na wydajność, wszak PCIe 3.0 x8 to ekwiwalent PCIe 2.0 x16.
Zgodnie z zapowiedzią AMD, Radeon RX 460 powinien pojawić się na rynku 8 sierpnia. Sapphire, jak na czołowego producenta AIB przystało, zapewne oficjalnie zaprezentuje swoje konstrukcje w dniu premiery, być może wówczas zostaną opublikowane też pierwsze niezależne testy. Póki co wystarczyć musi porównanie z GTX-em 750Ti przeprowadzone przez producenta(?) w syntetycznym 3DMarku FireStrike.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Sapphire RX 460 Nitro - ogromny wyciek informacji