Seagate Mach.2 Exos 2X14 to najszybszy dysk HDD na świecie

Seagate Mach.2 Exos 2X14 to najszybszy dysk HDD na świecie

Dyski twarde (HDD) nie mają nawet startu do nośników półprzewodnikowych SSD pod względem wydajności, ale Seagate od jakiegoś czasu opracowuje nową technologię, która powinna zmniejszyć tę różnicę. Ta nowa technologia, nazwana Mach.2, obejmuje podwójny serwomechanizm i dwa dyski twarde pracujące jednocześnie, aby zapewnić poziom wydajności podobny do dysku SSD bazującego na interfejsie SATA. Seagate po raz pierwszy zapowiadał tę technologię już pod koniec 2017 roku i ta od tego czasu była nieustannie rozwijana. Teraz zaś amerykański producent przedstawił owoc tych prac, czyli 14 TB dysk Seagate Mach.2 Exos 2X14, który szczycić może się tytułem najszybszego HDD na świecie. 

14 TB dysk Seagate Mach.2 Exos 2X14 szczycić może się tytułem najszybszego HDD na świecie. 

Seagate Mach.2 Exos 2X14 to najszybszy dysk HDD na świecie

Jest to pierwszy dysk twardy wyposażony w tę technologię i 14 TB Seagate Mach.2 Exos 2X14 tak naprawdę zawiera 2 dyski o pojemności 7 TB w 3,5-calowej obudowie wypełnionej helem. Ten HDD o prędkości 7200 obr./min jest wyposażony w wielosegmentową pamięć podręczną 256 MB i wykorzystuje jednoportowy interfejs SAS 12 Gb/s, aby osiągnąć maksymalną szybkość transferu 524 MB/s. Ze średnim opóźnieniem 4,16 ms Mach.2 Exos 2X14 jest w stanie wykonać do 304/384 losowych operacji IOPS odczytu/zapisu. Jak na stare HDD, wyniki te są naprawdę imponujące. Spodziewać można się również, że pobór mocy tych dysków będzie mniejszy niż w przypadku dysku twardego wypełnionego powietrzem, ale firma Seagate podaje pobór mocy na poziomie 13,5 W pod obciążeniem. To nieco powyżej średniej 12 W współczesnych dysków twardych. Użytkownicy mogą również włączyć funkcję Power Balance, aby zmniejszając zużycie energii do poniżej 12 W, ale zmniejszy to również odczyty sekwencyjne aż o 50% i odczyt losowy o 5–10%.

Biorąc pod uwagę specyfikacje, nowe dyski twarde Seagate z dwoma serwomechanizmami powinny w niektórych zadaniach działać podobnie jak dyski SSD typu SATA, ale w innych zapewniać będą słabsze wyniki (znacznie niższe IOPS). Jednak cena dysku twardego Seagate może sprawić, że będzie to lepszy wybór. Sam dysk może być droższy niż zdecydowana większość dysków SSD, ale cena za TB powinna być naprawdę korzystna. Oczywiście jest to produkt skierowany do profesjonalnego wykorzystania, choć zapewne nie pogardziliby nim także amatorzy nowej kryptowaluty Chia. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate Mach.2 Exos 2X14 to najszybszy dysk HDD na świecie

 0