Seagate pokazał dysk twardy o rekordowej wydajności

Seagate pokazał dysk twardy o rekordowej wydajności

W trakcie Open Compute firma Seagate zaprezentowała najszybszy twardy dysk (Exos X14) na świecie i zapowiedziała, że przebiła branżowe standardy w zakresie niezawodności za sprawą swoich nowych HDD HAMR.

Nowe nośniki wykorzystują technologię Multi Actuator, która zapowiedziana była pod koniec zeszłego roku i koncentrować będzie się na serwomechanizmie wykorzystywanym w dyskach twardych. Zadaniem tego elementu jest dokładne i szybkie pozycjonowanie głowic nad zadanymi talerzami. Dotychczasowe dyski korzystają z pojedynczego serwomechanizmu, przez co tylko para głowic (jedna z góry i jedna z dołu) odpowiada za odczyt i zapis danych, natomiast reszta musi czekać na swoją kolej. Multi Actuator umożliwia wykorzystanie dwóch serwomechanizmów działających niezależnie od siebie, ale z jednym punktem obrotu, które kontrolować będą połowę ramion z głowicami. Takie rozwiązanie pozwoli na obsługiwanie dwóch sekcji HDD w tym samym czasie, co efektywnie przełoży się na podwojenie prędkości zapisu i odczytu danych.

Dzięki technologii MACH.2 Multi-Actuator , nowe dyski Seagate oferować mają nieosiągalne dotąd dla HDD prędkości

Technologia ta ostatecznie nazywać będzie się MACH.2 Multi Actuator i pozwoli osiągać rekordowe rezultaty w zakresie sekwencyjnych transferów dysków twardych, zapewniając prędkość na poziomie 480 MB/s, czyli ponad dwa razy wyższą niż najszybsze profesjonalne HDD 7200 RPM. Exos X14 jest nawet o 60% szybszy od dysków 15000 RPM. Co więcej, o ile pierwsze tego typu nośniki skierowane są do centrów danych i serwerów, to MACH.2 ostatecznie trafić ma także do konsumenckich produktów. Poza tym, dyski Exos wykorzystywać będą również technologię HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording), pozwalającą na upakowanie większej ilości danych na pojedynczym talerzu, co przełożyć ma się na dyski o pojemności do 20 TB. Do tej pory obawiano się o trwałość i niezawodność dysków korzystających z HAMR, ale Seagate przekonuje, że udało mu się już uzyskać lepsze rezultaty niż branżowe standardy w tym zakresie i jego nowe głowice korzystające z tej technologii pozwalają na transfer danych przez 6 tysięcy godzin lub zapis/odczyt 3,2 PT danych, czyli ponad 20 razy więcej niż w przypadku typowych głowic. Premiery dysków Exos X14 spodziewać mamy się w przyszłym roku (aczkolwiek modele wykorzystujące oba rozwiązania trafić mają na rynek w 2020 roku).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate pokazał dysk twardy o rekordowej wydajności

 0