Secret Service rozpoczyna testy monitoringu z rozpoznawaniem twarzy

Secret Service rozpoczyna testy monitoringu z rozpoznawaniem twarzy

Amerykańska agencja Secret Service ujawniła swoje plany przeprowadzenia testów monitoringu z systemem rozpoznawania twarzy, który miałby zostać zainstalowany wokół Białego Domu. Celem jest identyfikacja osób, które potencjalnie mogą być zagrożeniem dla prezydenta. Upubliczniony wczoraj dokument opisuje przeprowadzenie testu porównawczego nagrań z systemu CCTV rozmieszczonego w publicznej części Białego Domu z bazą zdjęć - w tym przypadku pracowników, którzy dobrowolnie zgodzili się, by być namierzanym. Testy mają trwać kilka miesięcy i rozpoczną się 19 grudnia tego roku, by potrwać do końca sierpnia 2019 roku. Podczas działania, nagrania z monitoringu z automatycznie rozpoznanymi twarzami będą zapisywane, następnie weryfikowane przez operatorów i ewentualnie usuwane.

W chwili obecnej najbardziej zaawansowany i działający system rozpoznawania twarzy mają Chiny. Może Amerykanie powinni skorzystać z ich doświadczenia? ;)

Secret Service rozpoczyna testy monitoringu z rozpoznawaniem twarzy

Dokument przyznaje, że uruchomienie technologii rozpoznawania twarzy może być inwazyjne dla nieświadomych gości, jednak jak zauważa agencja Biały Dom i tak jest już wysoce monitorowanym obszarem i ludzie zawsze mogą zdecydować się na nie odwiedzanie tego miejsca. Całkiem prawdopodobne jest, że testy systemu już zostały rozpoczęte. "Dla bezpieczeństwa operacyjnego nie komentujemy znaczenia i metod przygotowania naszych działań zabezpieczających" - powiedział przedstawiciel Secret Service. Agencja obecnie posiada bazę potencjalnie niebezpiecznych osób, które mogą być typowane na podstawie wpisów w mediach społecznościowych, raportach medialnych, albo zgłoszeniach od zaniepokojonych obywateli. Jeśli rozpoznawanie twarzy zostanie wprowadzone, będzie to zautomatyzowana wersja obecnego monitoringu. Zamiast agenta Secret Service, porównywania zdjęć z obrazem na żywo będzie dokonywał komputer.

American Civil Liberties Union, agencja broniąca praw obywatelskich, która nagłośniła wspomniany dokument wskazuje na zasadność takich testów, jednocześnie podkreślając, że przekracza się w tym momencie granicę, otwierając drzwi do masowego, nieuzasadnionego podejrzeniem monitoringu Amerykanów, w taki sam sposób jak dookoła Białego Domu. "Rozpoznawanie twarzy jest jednym z najbardziej niebezpiecznych danych biometrycznych z punktu widzenia prywatności ponieważ łatwo można dokonywać nadużyć - włącznie z prowadzeniem technologii na masową skalę bez wiedzy i zgody obywateli". Departament Bezpieczeństwa Narodowego (którego częścią jest Secret Service) już wykorzystuje rozpoznawanie twarzy, by skanować pasażerów na krajowych i międzynarodowych lotniskach. Jednocześnie niektóre jednostki policji wykorzystują do rozpoznawania twarzy narzędzie o nazwie Rekognition, którego producentem jest Amazon. Systemy te jednak mogą popełniać duże pomyłki. W ubiegłym roku 28 członków kongresu zostało oznaczonych jako przestępcy (choć w tym przypadku wielu obywateli jedynie mogło z uśmiechem wskazać na przenikliwość sztucznej inteligencji ;)

Pokaż / Dodaj komentarze do: Secret Service rozpoczyna testy monitoringu z rozpoznawaniem twarzy

 0