Seria AMD Radeon RX 8000 będzie wyposażona wyłącznie w wolniejszą pamięć GDDR6 18 Gb/s

Seria AMD Radeon RX 8000 będzie wyposażona wyłącznie w wolniejszą pamięć GDDR6 18 Gb/s

Nadchodzące karty graficzne AMD z architekturą RDNA 4 prawdopodobnie nie będą mieć high-endowych osiągów. Obecnie krążą plotki, że te nowe karty mogą być wyposażone jedynie w pamięci GDDR6.

Wygląda na to, że w nowej generacji kart graficznych Nvidia nadal będzie dominować w segmencie high-end. Nawet obecnie AMD nie ma tam mocnej pozycji, a jego najwydajniejszy Radeon RX 7900 XTX to raczej niższy high-end. Niestety, AMD nie ma odpowiedzi na najpotężniejsze modele Nvidii, a Intel w tej dziedzinie nie jest również konkurencyjny. W kolejnej generacji sytuacja może jeszcze bardziej się pogorszyć, ponieważ AMD nie planuje tworzenia następców swoich obecnych flagowców.

Nadchodzące karty graficzne AMD z architekturą RDNA 4 prawdopodobnie nie będą najszybsze.

Na razie wiadomo, że w planach jest low-endowy chip Navi 44, a Navi 48 ma trafić do wyższego segmentu mainstreamu. Pod względem wydajności Navi 44 powinien plasować się na poziomie obecnego RX 7700 XT, czyli GeForce RTX 4060 Ti. Navi 48 natomiast ma osiągnąć wydajność porównywalną z GeForce RTX 4080, który obecnie jest przyzwoitą kartą high-endową, ale gdy pojawi się Blackwell od Nvidii, taka wydajność może wejść już do segmentu mainstreamu.

Tweet od użytkownika Keplera (@Kepler_L2) właśnie ujawnia, że wszystkie karty graficzne z architekturą RDNA 4 zostaną wyposażone w pamięć GDDR6. Nie będzie to więc szybsza pamięć GDDR6X, która jest już powszechnie dostępna, ani też nadchodząca pamięć GDDR6W, a tym bardziej nie GDDR7. Jeśli chodzi o prędkość, pozostanie ona na poziomie 18 Gb/s dla wszystkich modeli.

Chociaż obecny Radeon RX 7900 XTX dysponuje 384-bitową magistralą i pamięcią o prędkości 20 Gb/s, co przekłada się na przepustowość pamięci na poziomie 960 Gb/s, nowa generacja może osiągnąć maksymalnie 576 Gb/s, jeśli spełnią się założenia dotyczące 256-bitowej magistrali i chipów o prędkości 18 Gb/s.

Jednak taka decyzja może również mieć pozytywne implikacje. Pamięć GDDR6 jest produkowana w dużych partiach, jest to dojrzała technologia o niskich kosztach, podczas gdy nowsze i bardziej wydajne typy pamięci GDDR mogą być bardziej podatne na potencjalne niedobory, co może skutkować wzrostem cen. Pomimo wyższej wydajności nowszych typów, ogólny pobór mocy starszych modeli może być nieco niższy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seria AMD Radeon RX 8000 będzie wyposażona wyłącznie w wolniejszą pamięć GDDR6 18 Gb/s

 0