Serię Galaxy S czeka powrót do Exynosa. Co zaoferuje Exynos 2400?

Serię Galaxy S czeka powrót do Exynosa. Co zaoferuje Exynos 2400?

W sieci pojawiła się obszerna i szczegółowa specyfikacja chipu Exynos 2400. Coraz więcej doniesień wskazuje na to, że wraz z debiutem serii Galaxy S24, Samsung powróci do oferowania dwóch wersji z różnymi procesorami w zależności od rynku.

Exynos wróci do łask?

W przeciwieństwie do smartfonów z linii Galaxy S22, seria Galaxy S23 oferowana jest na świecie tylko z jednym procesorem - Snapdragon 8 Gen 2 For Galaxy. Samsung zrezygnował tym samym z autorskich chipów Exynos w swoich flagowych smartfonach. Coraz częściej mówi się jednak, że południowokoreański gigant technologiczny zamierza przywrócić serię Exynos do łask. I może to nastąpić już niedługo.

W internecie pojawiła się nawet cała garść informacji o układzie Exynos 2400.

Samsung Exynos

Według nowych doniesień, Samsung może ponownie stosować taktykę, która zakłada stosowanie dwóch różnych procesorów w zależności od rynku. Widzieliśmy to chociażby w przypadku wspomnianej rodziny Galaxy S22. Podczas gdy na rynek amerykański trafiła wersja ze Snapdragonem, w Europie dostępny był wariant z Exynosem. Na co swoją drogą wiele osób narzekało. Wraz z debiutem smartfonów Galaxy S24, Samsung może powrócić do tej praktyki. W efekcie mamy zobaczyć smartfony Galaxy S24 z chipem Exynos 2400. I chociaż najpewniej nie będzie on tak dobry, jak nadchodzący Snapdragon 8 Gen 3 czy Dimensity 9300, nowy Exynos zamiast Snapdragona może się Samsungowi po prostu bardziej opłacać. 

Samsung Exynos 2400 - specyfikacja

W internecie pojawiła się nawet cała garść informacji o układzie Exynos 2400. Według AnTuTu, chip ten ma posiadać łącznie 10 rdzeni w konfiguracji 1 + 2 + 3 + 4. Pojedynczą, najwydajniejszą jednostką jest tutaj Cortex-X4 z taktowaniem 3,1 GHz. Ten sam rdzeń ma także wylądować w Snapdragonie 8 Gen 3, ale w wersji ze znacznie wyższym taktowaniem. Idąc dalej mamy kolejne 2 rdzenie Cortex-A720 (2,9 GHz), 3 jednostki Cortex-A720 (2,6 GHz) oraz 4 rdzenie Cortex-A520 (1,8 GHz). Jeśli chodzi o układ graficzny, tutaj mamy spodziewać się Xclipse 940, który ma bazować na architekturze RDNA 2. W porównaniu do modelu Xclipse 920 ma oferować dwukrotnie więcej jednostek CU. 

Przechodząc do łączności, Exynos 2400 ma posiadać modem Exynos 5300, który może zapewnić prędkość łącza w dół do 10 Gb/s oraz prędkość łącza w górę do 3,87 Gb/s. Co więcej, modem ten ma obsługiwać dwukierunkową komunikację satelitarną. Daje to zatem sporą nadzieję, że seria Galaxy S24 wprowadzi wyczekiwaną od dłuższego czasu możliwość wysyłania awaryjnych wiadomości SOS poprzez satelitę. 

W temacie pamięci dowiedzieliśmy się, że omawiany chip Samsunga ma wspierać standard UFS 4.0 oraz LPDDR5X o prędkości do 8.5 Gb/s.

Układ może obsługiwać nagrywanie wideo w rozdzielczości 8K przy 60 FPS oraz obiektyw 320 MP. Exynos 2400 ma również poprawić aplikacje z dziedziny sztucznej inteligencji. Na koniec warto dodać, że chip będzie produkowany w litografii 4 nm Samsunga. Niestety wiele wskazuje na to, że czy nam się podoba, czy nie, Samsung wprowadzi dwie różne wersje Galaxy S24, z czego ta z Exynosem 2400 trafi najpewniej na rynek europejski, czyli również do nas.
 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Serię Galaxy S czeka powrót do Exynosa. Co zaoferuje Exynos 2400?

 0