SETI@Home - projekt zostaje zamknięty po 21 latach działalności

SETI@Home - projekt zostaje zamknięty po 21 latach działalności

SETI@Home wystartowało 17 maja 1999 roku i zgromadziło miliony uczestników z setek krajów, którzy udostępniali moc obliczeniową swoich komputerów do przetwarzania danych uzyskanych z radioteleskopów. W 2011 roku, sieć projektu (BOINC), została trafiła do księgi rekordów Guinnessa jako największa na świecie sieć komputerowa. Według ostatnich obliczeń aktywnych było około 527880 aktywnych hostów, co zapewnia niesamowity rezultat  około 5428 petaFLOPS mocy obliczeniowej. Projekt poszukiwań inteligentnych form życia pozaziemskiego zostanie zakończony się 31 marca, kiedy to SETI@Home zostanie wyłączone. Projekt rozpoczął w 1999 roku Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. To był publiczny wysiłek, którego celem było przeczesanie danych zebranych przez teleskopy radiowe w poszukiwaniu nietypowych sygnałów lub wzorów.

Wielu młodszych użytkowników może nie kojarzyć SETI@Home, projektu poszukiwać kosmitów, którego popularność od długiego czasu spadała. Lata temu ludzie potrafili się spotykać i przechwalać ile ich komputer przetworzył danych w nocy, traktując te informacje jako wczesne benchmarki.

Użytkownicy pobierali i instalowali oprogramowanie SETI@Home. Klient działał jak wygaszacz ekranu działający tylko, gdy komputer był bezczynny, ale można go ustawić na ciągłą pracę. Fragmenty danych były wysłane z sieci BOINC Berkeley (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) do członków projektu. Program analizował dane, a następnie odsyłał wyniki i pobierał kolejny fragment, nad którym rozpoczynał pracę. Zasadniczo stworzono ogromny superkomputer z ponad 5 milionami użytkowników w jego szczytowym okresie popularności.

Naukowcy wyjaśniają, że zadziałało tu prawo malejących przychodów i zaczęli oni otrzymywać coraz mniej zwrotnych informacji. "Zasadniczo przeanalizowaliśmy wszystkie dane, których na razie potrzebujemy" - powiedział szef projektu na forum SETI@Home. "Zarządzanie projektem rozproszonego przetwarzania danych to dla nas dużo pracy. Musimy skoncentrować się na zakończeniu analizy wyników, które już zdobyliśmy i opisać je w czasopiśmie naukowym". Naukowcy koniec projektu nazywają hibernacją zamiast anulowaniem, ponieważ SETI nie wyłącza się całkowicie. Forum i strona internetowa pozostaną otwarte, a naukowcy będą mogli używać oprogramowania do innych celów, takich jak kosmologia i poszukiwania pulsarów. Ponadto użytkownicy klienta mogą mogli nadal go używać, do pomocy w innych projektach opartych na BOINC. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: SETI@Home - projekt zostaje zamknięty po 21 latach działalności

 0