SGPU od Samsunga może stanowić zagrożenie dla Qualcomma, NVIDII i AMD

SGPU od Samsunga może stanowić zagrożenie dla Qualcomma, NVIDII i AMD

Doniesienia o autorskim GPU od Samsunga pojawiają się już od dłuższego czasu i według najnowszych przecieków koreański gigant kończy już pracę nad przełomowym układem graficznym o nazwie SGPU (skrót od Samsung’s GPU). To bazować ma na kompletnie nowym designie i potencjalnie skalować ma się do bardzo szerokiego pola zastosowań - od smartfonów, w których najpewniej będzie wykorzystane w pierwszej kolejności, aż po superkomputery. Do prac nad SGPU Samsung ściągnął weterana branży, Dr. Chien-Ping Lu, znanego jako CP. Ten odpowiadać ma za dopieszczenie tej technologii, by zapewnić jej sukces już na starcie. CP znany jest choćby z pracy dla NVIDII, gdzie odpowiedzialny był za wyprzedzające swój czas zintegrowane układy graficzne nForce, a następnie pracował dla MediaTeka, gdzie zajmował się mobilnymi GPU.

Jeśli informacje te się potwierdzą i SGPU rzeczywiście okaże się takie rewolucyjne, to na rynku GPU pojawić może się kolejny mocny gracz.

SGPU od Samsunga może stanowić zagrożenie dla Qualcomma, NVIDII i AMD

Dr. Chien-Ping Lu

Zdaniem Graphic Speak (serwis należący do uznanej firmy analitycznej Jon Peddie Research), to właśnie CP stoi na czele zespołu inżynierów Samsunga pracującego nad SGPU (ten ulokowany ma być w Austin i San Jose). Ten zajmować ma się hardwarem, softwarem, testami, weryfikacją, a nawet implementacją nadchodzących układów graficznych firmy. Jak na razie nie znamy zbyt wielu technicznych szczegółów odnośnie grafik Samsunga, ale podobno wykorzystywana jest tu architektura SIMD, a nie VLIW, co pozwala łączyć w grupy wiele instrukcji, które mogą być wykonane w jednym cyklu i tym samym redukuje narzut. Symulacje dawać mają nawet lepsze wyniki wydajności niż oczekiwano, a znaczące obniżenie opóźnień powinno świetnie sprawdzić się także w technologii VR.  

Wydaje się więc, że Samsung jest w stanie zagrozić Qualcommowi i jego GPU na rynku mobilnym (a konkretnie Androida), a warto pamiętać, że Apple także opracowuje własne mobilne GPU. Niewykluczone jednak, że Koreańczycy podejmą z czasem walkę również w segmencie komputerów/laptopów, gdzie w przypadku zintegrowanych rozwiązań króluje Intel, a zewnętrznych kart AMD i NVIDIA (choć Niebiescy w 2020 roku chcą powalczyć z własnymi zewnętrznymi kartami). Jeśli SGPU rzeczywiście tak dobrze się skaluje, to Zieloni wraz ze swoimi Teslami mogą być zagrożeni również na rynku superkomputerów. Źródła potwierdzają, że design GPU Samsunga jest tak dobry, że może odnieść sukces praktycznie na każdej platformie i to od Samsunga i jego ambicji będzie zależało, jak go wykorzysta. Pierwszym przystankiem dla tych układów będą zapewne mobilne SoC z rodziny Exynos, które trafią na rynek w przyszłym roku. SGPU może więc zawitać już do Galaxy S10 i wtedy przekonamy się, na co go stać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: SGPU od Samsunga może stanowić zagrożenie dla Qualcomma, NVIDII i AMD

 0