Sharp zamierza wykupić dział PC od Toshiby

Sharp zamierza wykupić dział PC od Toshiby

Jak wynika z najnowszych doniesień, już wkrótce możemy być świadkami ciekawej transakcji na rynku technologicznym, w którą zaangażowane będą dwa japońskie podmioty.

Jednym z nich jest Sharp, który kojarzony jest przede wszystkim z produkcją wyświetlaczy (ten jako pierwszy, bo już w 2016 roku, dostarczył na rynek panele 4K dla smartfonów), ale warto pamiętać, że swego czasu firma ta działała również w segmencie PC. Co prawda, zrezygnowała z niego w 2010 roku ze względu na kiepskie rezultaty finansowe komputerowego działu, ale w międzyczasie (po kolejnych chudych latach) została wykupiona przez chińskiego giganta Foxconn, pod zwierzchnictwem którego radzi sobie całkiem nieźle. W związku z tym zamierza powrócić na rynek PC, czego zamierza dokonać wykupując stosowny dział od innej japońskiej firmy, a mianowicie Toshiby. Jak podaje agencja Reuters, Sharp chce wykupić 80,1% biznesu komputerowego tego podmiotu za kwotę 4 miliardów jenów (ok. 36 mln USD).

Trzeba przy tym pamiętać, że dział PC Toshiby nie radzi sobie najlepiej na tym jakże konkurencyjnym rynku i firma zmuszona była niedawno sprzedać także swój dział pamięci

Trzeba przy tym pamiętać, że dział PC Toshiby nie radzi sobie najlepiej na tym jakże konkurencyjnym rynku i firma zmuszona była niedawno sprzedać także swój dział pamięci. Pierwotnie sądzono, że ten odkupi Western Digital, ale po licznych i długich zawirowaniach tak się nie stało i ten ostatecznie trafił w ręce firmy typu private equity o nazwie Bain (ostatnio potwierdzono finalizację transakcji). Toshiba boryka się z dużymi problemami finansowymi po skandalu z fałszowaniem zysków oraz potężnych stratach związanych z działalnością w sektorze energii atomowej na rynku amerykańskim. Dlatego też Japończycy mogą być skłonni do pozbycia się kolejnej gałęzi swojego biznesu, a Sharp za sprawą wsparcia ze strony Foxconna pozwolić może sobie na taki zakup. Pytanie tylko, czy ich PC tym razem okażą się popularniejsze niż ostatnio?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sharp zamierza wykupić dział PC od Toshiby

 0