Przepustowość rzędu 280 Gb/s. Chiny uruchamiają sieć 6G

Przepustowość rzędu 280 Gb/s. Chiny uruchamiają sieć 6G

Chiński operator China Mobile rozpoczął testy pierwszej na świecie eksperymentalnej sieci komórkowej szóstej generacji. Na razie działaja zaledwie dziesięć stacji bazowych, jednak projekt już teraz uznawany jest za technologiczny kamień milowy.

W jego ramach prowadzone są badania nad wydajnością nowego standardu i jego możliwymi zastosowaniami. Komercyjnego wdrożenia nie przewiduje się w najbliższych latach, ale już teraz wiadomo, że stawka w tym wyścigu jest wysoka. Łączne nakłady China Mobile na rozwój 6G przekroczyły 5,4 miliarda dolarów.

Prędkość, która budzi wyobraźnię

Podczas testów osiągnięto rekordową prędkość pobierania danych – 280 gigabitów na sekundę. W praktyce oznacza to możliwość pobrania pliku o rozmiarze 50 gigabajtów w ciągu około 1,4 sekundy. Dla porównania: obecny standard 5G pozwala na transfery nieprzekraczające 10 gigabajtów na sekundę. 

Zasięg testów nie ogranicza się do obszaru naziemnego. Firma współpracująca z Chińską Akademią Nauk wystrzeliła na niską orbitę okołoziemską pierwszego satelitę, który został zaprojektowany specjalnie do badań nad architekturą 6G. Eksperymenty w przestrzeni kosmicznej mają umożliwić integrację sieci naziemnych z satelitarnymi, tworząc w przyszłości globalny, bezszwowy system łączności.

Międzynarodowa rywalizacja

Globalne koncerny już od kilku lat pracują nad własnymi rozwiązaniami w zakresie technologii 6G. Koreański Samsung uruchomił wyspecjalizowane centrum badawcze ACRC i prowadzi projekty wspólnie z firmami Nokia, Qualcomm oraz japońskim operatorem NTT Docomo. Chiński Huawei, mimo ograniczeń nałożonych przez rynki zachodnie, utrzymuje silną pozycję w dziedzinie patentów i badań, rozwijając koncepcję rozproszonej sieci neuronowej, która ma połączyć świat fizyczny z cybernetycznym i biologicznym.

Europejski Ericsson zaangażowany jest w program Hexa-X i koncentruje się na inteligentnych sieciach kognitywnych, bezpiecznych systemach i zautomatyzowanej strukturze zarządzania ruchem. Nokia prowadzi równoległe projekty badawcze we współpracy z NTT Docomo, a LG rozwija własne laboratoria wspólnie z Koreańskim Instytutem Zaawansowanej Nauki i Technologii.

Do wyścigu dołączają także firmy z innych kontynentów. Apple, AT&T, Intel, Qualcomm oraz indyjski gigant Jio w 2025 roku prowadzą już zaawansowane prace nad kolejną generacją łączności mobilnej.

Technologiczna przyszłość

Według analityków z firmy Cap Gemini, sieci 6G umożliwią wprowadzenie nowych form komunikacji immersyjnej i sensorycznej. Oczekuje się, że przyszłe aplikacje będą zdolne do postrzegania otoczenia w sposób zbliżony do ludzkich zmysłów, co ma przyczynić się do rozwoju takich rozwiązań jak holograficzne wideokonferencje czy wirtualna rzeczywistość dotykowa.

Wzrost liczby połączonych urządzeń i wzajemna zależność systemów otworzą jednak także nowe pola dla cyberprzestępczości. Inżynierowie pracują nad rozwiązaniami, które mają zapewnić bezpieczeństwo przyszłych sieci. Technologie takie jak szyfrowanie homomorficzne czy kwantowa dystrybucja klucza uznawane są za przyszłościowe narzędzia do walki z zagrożeniami cyfrowymi.

Pół wieku rozwoju

Wdrożenie technologii 6G, planowane na około 2030 rok, zamknie pięć dekad rozwoju telefonii komórkowej. Pierwsza sieć 1G ruszyła w Japonii w 1979 roku, a zaledwie dwanaście lat później Finlandia zaprezentowała standard 2G, który zainicjował epokę przesyłania danych. Każda kolejna generacja przyspieszała komunikację, ale dopiero nadchodząca szósta generacja może zasadniczo zmienić sposób, w jaki ludzie, maszyny i systemy wchodzą ze sobą w interakcje.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przepustowość rzędu 280 Gb/s. Chiny uruchamiają sieć 6G

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł