Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie może oznaczać poważne konsekwencje dla branży technologicznej

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie może oznaczać poważne konsekwencje dla branży technologicznej

Dziś około 7:58 czasu lokalnego trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 w skali Richtera nawiedziło wschodnie wybrzeże Tajwanu, a jego epicentrum znajdowało się 18 km od miasta Hualien. Kraj wydał ostrzeżenia przed tsunami, a Japonia i Filipiny również przygotowały się na możliwe powodzie. Według amerykańskiej służby geologicznej jest to najpotężniejsze trzęsienie, jakiego doświadczył Tajwan od 1999 r. 13 minut później miał miejsce wstrząs wtórny o sile 6,5.

Według CNN do godziny 11:00 czasu tajwańskiego doszło do zawalenia się co najmniej 26 budynków, z czego co najmniej 15 w hrabstwie Hualien. Bez prądu było ponad 91 000 gospodarstw domowych. Filmy opublikowane w serwisie Reddit pokazują znaczne wstrząsy w Tajpej, w którym trzęsie się Taipei 101, jeden z najwyższych drapaczy chmur na świecie.

Według CNN do godziny 11:00 czasu tajwańskiego doszło do zawalenia się co najmniej 26 budynków, z czego co najmniej 15 w hrabstwie Hualien.

Oprócz najtragiczniejszych ofiar w ludziach, trzęsienie to może mieć również znaczący wpływ na produkcję chipów, potencjalnie powodując niedobory lub podnosząc ceny kluczowych komponentów. To z kolei doprowadziłoby do wyższych kosztów niemal wszystkich produktów elektronicznych, od laptopów po telewizory.

trzęsienie ziemi na tajwanie

Około godziny 9:00 czasu lokalnego Bloomberg poinformował, że TSMC, jeden z największych producentów chipów na świecie, w ramach środków ostrożności ewakuował niektóre zakłady. Wen-Yee Lee, reporterka z Tajwanu zajmująca się branżą półprzewodników, zamieściła na Twitterze aktualizację odnośnie sytuacji TSMC stwierdzając, że niektóre obiekty zostały ewakuowane w ramach „wewnętrznych protokołów firmy”.

Dobra wiadomość jest taka, że fabryki TSMC znajdują się w zachodniej części Tajwanu, podczas gdy trzęsienie miało miejsce na wschodnim wybrzeżu. Financial Times opublikował świetną mapę pokazującą lokalizację 12 tajwańskich fabryk TSMC, rozmieszczonych pomiędzy Tainan, Taichung, Hsinchu i Taoyuan. Jak podaje Asia Tech Wire, gigant podał, że szacuje, że przerwa w produkcji wyniesie 6 godzin.

Jednak TSMC nie jest jedyną firmą produkującą istotne komponenty na Tajwanie. Według Bloomberga ewakuowano także fabryki UMC (United Microelectronics Corporation). One również znajdują się jednak po zachodniej stronie wyspy, co oznacza, że ​​prawdopodobnie nie zostały dotknięte trzęsieniem ziemi.

Warto zauważyć, że nawet krótkie zakłócenia w produkcji mogą prowadzić do istotnych podwyżek cen, a trzęsienia ziemi na Tajwanie już wcześniej zakłócały łańcuchy dostaw elektroniki. Po trzęsieniu ziemi w 1999 r. ceny modułów DRAM wzrosły o ponad 25 procent, a niedobory utrzymywały się przez wiele miesięcy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie może oznaczać poważne konsekwencje dla branży technologicznej

 0