SK hynix bada, skąd Huawei wzięło RAM do Mate 60 Pro

SK hynix bada, skąd Huawei wzięło RAM do Mate 60 Pro

Huawei, prezentując swój najnowszy flagowy smartfon Mate 60 Pro, nie zdradziło, jaki procesor otrzymał ten model, ale po rynkowej premierze zainteresowani postanowili rozebrać urządzenie, co potwierdziło obecność układu Kirin 9000S, tajemniczego 7 nm układu wyprodukowanego przez SMIC. Amerykanie uważają, że firma musiała naruszyć ich sankcje, a właśnie pojawiła się tu jeszcze jedna niewiadoma – w jaki sposób Huawei kupiło pamięć RAM i pamięć flash marki SK hynix, pomimo ograniczeń eksportowych Stanów Zjednoczonych?

SK hynix wszczyna śledztwo

SK hynix wszczęło formalne dochodzenie w sprawie tego, jak ich pamięć flash LPDDR5 i NAND trafiła do Huawei Mate 60 Pro. Koreański producent chipów powtórzył, że nie sprzedał żadnego ze swoich produktów Huawei od czasu umieszczenia Huawei na czarnej liście w 2020 r. Była to odczuwalna strata dla SK hynix, ponieważ Huawei odpowiadało za około 10% sprzedaży producenta chipów.

W jaki sposób Huawei kupiło pamięć RAM i pamięć flash marki SK hynix, pomimo ograniczeń eksportowych Stanów Zjednoczonych?

Huawei Mate 60 Pro

„SK hynix nie współpracuje już z Huawei od czasu wprowadzenia amerykańskich ograniczeń wobec tej firmy i w związku z tą sprawą rozpoczęliśmy dochodzenie, aby poznać więcej szczegółów” – powiedział Bloombergowi przedstawiciel SK hynix. Rzecznik dodał: „SK hynix ściśle przestrzega ograniczeń eksportowych rządu USA”.

Tymczasem film przedstawiający demontaż Mate 60 Pro ujawnia 176-warstwową pamięć flash 4D NAND UD310 firmy SK hynix. UD310 to pamięć NAND o dużej pojemności i wydajności, zgodna ze standardem UFS 3.1. Wariant HN8T25DEHKX077 o pojemności 512 GB zapewnia sekwencyjną prędkość odczytu i zapisu odpowiednio do 2050 MB/s i 1700 MB/s. Specyfikacja pamięci LPDDR5, potocznie nazywanej „ghost RAM”, pozostaje tajemnicą. Nie wiadomo, w jaki sposób Huawei nabyło chipy LPDDR5.

Skąd Huawei może mieć pamięci SK hynix?

Huawei mogło zgromadzić pokaźne zapasy SK hynix NAND lub LPDDR5 przed wprowadzeniem ograniczeń eksportowych. SK hynix ogłosiło wprowadzenie modelu UD310 w 2020 r., czyli mniej więcej w czasie, gdy Stany Zjednoczone dodały Huawei do czarnej listy. Jeśli to prawda, Huawei ma mocno ograniczoną ilość pamięci NAND, co rodzi pytanie, ile jednostek firma może wprowadzić na rynek. Mate 60 Pro to jeden z flagowych smartfonów Huawei, więc nie wyglądałoby dobrze, gdyby firma nie była w stanie zapewnić w miarę przyzwoitej podaży tych urządzeń.

Wszystko by się wyjaśniło, gdyby Huawei ujawniło, skąd wzięło LPDDR5 i NAND lub jak powstał Kirin 9000S. Jednak Huawei milczy w tej sprawie, podobnie jak SMIC w sprawie Kirin 9000S. Tymczasem Stany Zjednoczone badają całą sytuację z SMIC i sprawdzają, czy firma naruszyła jakiekolwiek sankcje na produkcję i sprzedaż nowego układu Huawei.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: SK hynix bada, skąd Huawei wzięło RAM do Mate 60 Pro

 0