SK Hynix: Karty graficzne z GDDR6 pojawią się na początku 2018

SK Hynix: Karty graficzne z GDDR6 pojawią się na początku 2018

Firma SK Hynix potwierdziła właśnie, że pierwsze akceleratory grafiki z pamięciami GDDR6 trafią do sklepów na początku przyszłego roku.

GDDR6 to kolejne stadium rozwoju pamięci graficznej. Moduły nowego typu mają być szybsze od stosowanych obecnie we flagowych kartach GDDR5X, a zarazem znacznie tańsze w produkcji od HBM2. SK Hynix deklaruje szybkość transmisji na poziomie 16 Gb/s, zapowiadając tym samym ponad 45-procentowy skok względem najbardziej rozwiniętych GDDR5X, które to osiągają nominalnie 11 Gb/s. Co więcej, producent obiecuje również obniżone napięcie robocze, a co za tym idzie zmniejszone zużycie energii. Jak pamiętamy, aktualnie najpotężniejszym podsystemem pamięci dysponuje Nvidia Titan Xp, który przy 384-bitowej magistrali i modułach GDDR5X oferuje przepustowość rzędu 548 GB/s. Gdyby ów model wyposażyć w GDDR6, to zdaniem SK Hynix moglibyśmy liczyć nawet na przepustowość równą 768 GB/s (+40%).

Pierwsze akceleratory z nowymi pamięciami zobaczymy rzekomo już na początku przyszłego roku. O jakie konkretnie karty chodzi, zapytacie? Cóż, tego akurat producent nie wyjawił, choć nietrudno się domyślić, że mowa o układach Nvidii. Konkurencyjne AMD w nadchodzącym modelu Radeon RX Vega postawiło na HBM2. Mało prawdopodobnym wydaje się, by Czerwoni wypuścili dwa flagowce w ciągu pół roku. A jeśli Nvidia, to zapewne Volta - co jednak kłóci się z ostatnimi doniesieniami dotyczącymi przeniesienia premiery tejże na III kwartał bieżącego roku. Chyba, że firma z Santa Clara zdecyduje się ograniczyć implementacje GDDR6 wyłącznie do topowych produktów. Wówczas faktycznie moglibyśmy ujrzeć GeForce GTX 2070 i GTX 2080 z GDDR5X pod koniec wakacji, a po Nowym Roku dołączyłby do nich nowy Titan, już z modułami GDDR6.

Pokaż / Dodaj komentarze do: SK Hynix: Karty graficzne z GDDR6 pojawią się na początku 2018

 0