SK Hynix prezentuje pierwsze 16-gigabitowe pamięci DDR5 DRAM

SK Hynix prezentuje pierwsze 16-gigabitowe pamięci DDR5 DRAM

Pamięci DRAM DDR4 są już od jakiegoś czasu dostępne na rynku i nie da się ukryć, że przyniosły spory wzrost jeśli chodzi o częstotliwości oraz pojemności. Zaledwie wczoraj słyszeliśmy o nowych zestawach 64 GB i 128 GB DDR4 od G.Skill, a dziś w branży pojawił się znak, że czas już na następny krok w przyszłość. Dziś SK Hynix ogłosiło swój pierwszy 16-gigabitowy moduł DDR5 DRAM. Prace nad pamięciami DDR5 trwają już od dłuższego czasu. Pod koniec minionego roku, RAMBUS rozpoczęło dyskusję nad wczesną specyfikacją dla DDR5, w a międzyczasie JEDEC ogłosiło, że przejście na DDR5 zwiększy gęstość i przepustowość. W czerwcu Samsung zaprezentował swoje pierwsze 8-gigabitowe pamięci LPDDR5, a teraz SK Hynix ujawnia swoje moduły DDR5, które jako pierwsze w branży spełniają standardy JEDEC

Za niewiele ponad 2 lata, pamięci DDR5 mają stanowić już ponad 25 procent całego rynku DRAM.

Pierwsze pamięci DDR5 od SK Hynix wyprodukowano wykorzystując ten sam proces technologiczny 1Y nm, wykorzystywany do produkcji 8-gigabitowych pamięci DDR4 RAM. Jednakże przejście na DDR5 pomimo wykorzystania tego samego procesu technologicznego pozwoliło na redukcję zapotrzebowania na energię, przy jednoczesnym zwiększeniu gęstości i prędkości. Napięcie niezbędne do pracy 16-gigabitowego modułu pamięci DDR5 DRAM wynosi zaledwie 1,1 V, co jest 30 procent mniejszą wartością w porównaniu do DDR4. Według SK Hynix nowe moduły oferują transfery na pozimie 5200 Mbps, czyli 60 procent więcej niż 3200 Mbps, które osiągała poprzednia generacja.

"Nowe 16 Gb DDR5 DRAM umożliwiają tranfer danych na poziomie 5200 Mbps, co daje około 60 procent więcej w porównaniu do 3200 Mbps poprzedniej generacji" -oświadczyło SK Hynix w notce prasowej. Przekładając te transfery na praktyczny przykład, który mógłby zaistnieć w rzeczywistym świecie i ukazałby prędkość tych pamięci, to wyobraźcie sobie, że te moduły potrafią "przerobić 41,6 GB (gigabajtów) danych - 11 filmów wideo w rozdzielczości FullHD (3,7 GB każdy) - w ciągu zaledwie sekundy".  SK Hynix planuje rozpocząć masową produkcję pamięci DDR5 w 2020 roku. Analitycy przewidują, że do 2021 roku pamięci DDR5 będą już stanowić 25 procent całego rynku DRAM, a udział ten wzrośnie do 44 procent w roku kolejnym.

Pokaż / Dodaj komentarze do: SK Hynix prezentuje pierwsze 16-gigabitowe pamięci DDR5 DRAM

 0