SK Hynix wykupuje od Intela dział pamięci NAND flash za 9 mld USD

SK Hynix wykupuje od Intela dział pamięci NAND flash za 9 mld USD

SK hynix właśnie poinformowało o umowie, na mocy której wykupi od Intela jego biznes związany z pamięciami NAND i nośnikami danych. Mowa tu konkretnie o dyskach SSD, komponentach NAND i produkcji wafli, a kwota transakcji ustalona została na 9 mld USD w dwóch ratach. W skład aktywów sprzedawanych przez giganta z Santa Clara wchodzi także fabryka Dalin w Chinach, ale ostatni krok finalizujący umowę zrealizowany zostanie dopiero w marcu 2025 roku. W międzyczasie Niebiescy wciąż będą produkować wafle NAND w tej placówce. Intel nie skomentował jeszcze tego wydarzenia, ale wygląda na to, że firma zamierza całkowicie wyjść z biznesu dysków SSD i pamięci NAND flash. Wciąż zachowa jednak biznes związany z pamięciami Optane, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że stanowiąca jego podwaliny technologia 3D XPoint jest opracowywana razem z Micronem i nie jest dostępna dla innych producentów. Co więcej, Intel obecnie nie produkuje Optane w masowych ilościach i po prostu kupuje te pamięci od Microna.

SK hynix właśnie poinformowało o umowie, na mocy której wykupi od Intela jego biznes związany z pamięciami NAND i nośnikami danych.

Oczywiście SK hynix i Intel muszą uzyskać zgodę stosownych władz na tak dużą transakcję i mają nadzieję, że ta zostanie przyznana w 2021 roku, w jego późniejszym okresie. W tym czasie SK hynix zapłaci pierwszą ratę wynoszącą 7 mld USD, zyskując biznes SSD od Intela, własność intelektualną związaną z tym biznesem, pracowników oraz fabrykę Dalian. Druga rata w wysokości 2 mld USD zapłacona zostanie w marcu 2025 roku i dzięki niej koreański producent zyska majątek, na który składają się prawa własności związane z produkcją NAND, pracowników działu badawczo-rozwojowego i pozostałą część pracowników z placówki Dalian. Do tego czasu Intel musi zaprzestać produkcji wafli w tej fabryce. CEO Niebieskich, Bob Swan, w wydanym krótkim komunikacie stwierdził, że jest dumny z tego, co udało im się zbudować w ramach biznesu pamięci NAND i wierzy, że SK hynix dołoży się do rozwoju tego ekosystemu z korzyścią dla klientów, partnerów i pracowników. “Transakcja ta pozwoli nam w większym stopniu skupić się na naszych inwestycjach w inne technologie, gdzie możemy odgrywać większą rolę” - powiedział Swan.

Nie da się nie zauważyć, że pod przywództwem Boba Swana Intel wyprzedaje te części swojego biznesu, w których nie udało mu się uzyskać wiodącej pozycji. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo pozbyło się bowiem swojego biznesu związanego z modemami dla smartfonów, który wykupiony został od Niebieskich przez Apple. Jak możecie zobaczyć poniżej, z danych Trendfocus wynika, że Samsung obecnie dominuje na rynku dysków SSD, zarówno jeśli chodzi o liczbę sprzedanych egzemplarzy, jak i dostarczoną na rynek pojemność pamięci NAND liczoną w eksabajtach (EB). Po wykupieniu przez SK Hynix biznesu Intela, Koreańczycy mogą liczyć na wzrost swoich udziałów do 19,1%, czyli poziomu niewiele niższego od drugiego WD (21,2%). Sk hynix uzyskać może także drugą pozycję w zakresie dostarczanej pojemności NAND Flash (23,7%), pokonując WDC, choć wciąż wyraźnie odstając od Samsunga (31,1%).       

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: SK Hynix wykupuje od Intela dział pamięci NAND flash za 9 mld USD

 0