SK hynix wypuści DDR5 w przyszłym roku i aktywnie pracuje nad DDR6

SK hynix wypuści DDR5 w przyszłym roku i aktywnie pracuje nad DDR6

Wciąż ciekamy na debiut piątej generacji pamięci DRAM (DDR5), który nastąpić ma już w przyszłym roku, ale SK hynix pracuje już na następcą tego standardu, czyli szóstą generacją DDR (DDR6). Ich celem w tym przypadku jest zwiększenie prędkości transmisji danych do aż 12 gigabitów na sekundę. Na kolejny przeskok generacyjny przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać, ponieważ w rozmowie z gazetą The Korea Herald, Kim Dong-kyun, pracownik naukowy SK hynix zajmujący się projektowaniem DRAM, prognozuje, że prace nad DDR6 potrwać mogą pięć lub sześć lat. „Rozważamy kilka pomysłów związanych z następcą DDR5” - stwierdził Dong-kyun, który ujawnił, że jeden z nich zakłada utrzymanie obecnego trendu przyspieszania transmisji danych, a drugi „połączenie technologii DRAM z procesem technologicznym system-on-chip (SoC), takim jak CPU”. Szczególnie ciekawie brzmi ta druga koncepcja, ale nie ujawniono żadnych szczegółów, w jaki sposób miałaby zostać zrealizowana.

Pracownik naukowy SK hynix zajmujący się projektowaniem DRAM, prognozuje, że prace nad DDR6 potrwać mogą pięć lub sześć lat.

SK hynix wypuści DDR5 w przyszłym roku i aktywnie pracuje nad DDR6

Pod koniec ubiegłego roku SK Hynix ogłosiło ukończenie prac nad pierwszymi układami pamięci RAM typu DDR5. Te umożliwiają transfer danych na poziomie 5200 MT/s przy napięciu wynoszącym 1,1 V. 16 Gb moduł DDR5 pozwala więc na uzyskanie prędkości 5200 Mb/s, czyli około 60 procent więcej w porównaniu do 3200 Mb/s poprzedniej generacji i przekłada się na przepustowość rzędu 41,6 GB/s. Co więcej, SK Hynix zamierza zwiększyć tę prędkość do 6400 Mb/s do 2020 roku. Firma planuje rozpocząć masową produkcję pamięci DDR5 w 2020 roku. Analitycy przewidują, że do 2021 roku pamięci DDR5 będą już stanowić 25 procent całego rynku DRAM, a udział ten wzrośnie do 44 procent w roku kolejnym. Co ciekawe, przedsiębiorstwo tworzy także własne innowacje dedykowane DDR5, które pozwolą im uzyskać przewagę nad konkurencją, ale będą w pełni zgodne z tym standardem.  

W pracach nad DDR5 drugi największy producent na świecie koncentruje się na opracowaniu technologii, które pozwolą na zwiększenie prędkości, przy jednoczesnym zachowaniu napięcia operacyjnego na obecnym poziomie oraz wyeliminowaniu wszelkich szumów w trakcie transmisji danych z dużymi prędkościami. „Opracowaliśmy technologię wielofazowej synchronizacji, która umożliwia utrzymanie napięcia na niskim poziomie w trakcie operacji dużych prędkości, poprzez umieszczenie wielu faz wewnątrz obwodu IP, więc po połączeniu moc wykorzystywana w każdej fazie jest niska, ale prędkość wysoka” - tłumaczy Dong-kyun. Układy DDR5 SDRAM mają świetnie sprawdzać się w branży motoryzacyjnej, nie tylko ze względu na szybkość działania, ale właśnie także ze względu na zdolność korekcji błędów. ECC (kod korekcji błędów) samodzielnie wykrywa i odzyskuje wszelkie nieprawidłowości, co ma mieć bardzo istotne znaczenie w przypadku samojeżdzących aut. Nas ciekawi jednak przede wszystkim, jak w pierwszej kolejności DDR5, a potem DDR6, zmienią oblicze branży PC.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: SK hynix wypuści DDR5 w przyszłym roku i aktywnie pracuje nad DDR6

 0