Skala piractwa ciągle się zmniejsza. Również w Polsce

Skala piractwa ciągle się zmniejsza. Również w Polsce

Jak pokazują najnowsze dane Business Software Alliance ilość osób sięgających po nielegalne kopie gier, muzyki lub filmów dostępnych w sieci ulega regularnemu zmniejszaniu. 

Piractwo swój najlepszy okres święciło w czasach stadionowych bazarów, gdzie kupowało się płytę z danym produktem za dosłownie grosze. Dzięki rozwojowi internetu a tym samym wyparciu tej metody kupna, całość przeniosła się właśnie do wirtualnego świata, który oferuje gry bądź filmy za darmo. Niestety jeszcze jakiś czas temu zwłaszcza w Polsce problem tego zjawiska był dość powszechny, a ludzie nie wyobrażali sobie metody nabycia czegoś drogą w pełni legalną. Najnowsze statystyki przytoczone w dokumencie Business Software Alliance pokazują jednak, że ów proceder uległ znacznemu zmniejszeniu nie tylko w skali globalnej, ale także na naszym własnym podwórku zaś powodów takowej sytuacji może być jak zwykle kilka.

Poziom piractwa w naszym kraju regularnie zmniejsza się

Skala piractwa ciągle się zmniejsza. Również w Polsce

Od 2012 roku Polska zanotowała spadek skali piractwa o 7 punktów procentowych i choć w dalszym ciągu jest ona na stosunkowo wysokim poziomie sięgającym 46%, to nie da się ukryć, że mamy do czynienia z regularną tendencję spadkową. Dodatkowo wartość oprogramowania, z którego nielegalnie korzystaliśmy także zmalała i wynosi 415 milionów dolarów, podczas gdy siedem lat temu sięgała sumy aż 618 mln USD. Większość państw z naszego regionu takich jak Czechy, Węgry oraz Estonia też mogą pochwalić się osiągnięciami zbliżonymi do Polski. Niestety gorzej jest w wypadku Białorusi (82%), Ukrainy (80%), czy Armenii (85%). Jak widzimy tam poziom piractwa jest wręcz szokujący. A co stoi za wspomnianym sukcesem oprócz często przytaczanej poprawy materialnej ludzi? Oczywiście jeśli chodzi o gry wideo nastąpiła popularyzacja trybów nastawionych na rozgrywkę sieciową, a jak wiemy w takie tytuły raczej nie zagramy na nielegalnej kopii.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Skala piractwa ciągle się zmniejsza. Również w Polsce

 0