Skalpowanie Intel Core i9-14900K przynosi korzyści. Spadek temperatur jest ogromny

Skalpowanie Intel Core i9-14900K przynosi korzyści. Spadek temperatur jest ogromny

Znany overclocker Roman „der8auer” Hartung tradycyjnie już poddał zabiegowi skalpowania najnowszy procesor Intela, sprawdzając o ile można obniżyć temperatury, zwiększając możliwości podkręcania.

"Delliding" może być ryzykowny, ale przynosi spore korzyści.

Der8auer wziął na warsztat procesorem Intel Core i9-14900K i zastosował ciekły metal, aby zmaksymalizować przewodność cieplną. Taki zabieg pozwala na maksymalizację działania układu chłodzenia, zwiększając potencjał OC, bez przechodzenia na ekstremalne rozwiązania. Proces deliddingu przeprowadzono z wykorzystaniem narzędzia Delid-Die-Mate od Thermal Grizzly, a następnie nałożono materiał termoprzewodzący Conductonaut Extreme - również od firmy Thermal Grizzly. Overclocker wykorzystał również dodatkową ramkę procesora, aby uniknąć wyginania układu przez tradycyjne mocowanie i zapewnić najlepszy możliwy kontakt z systemem chłodzenia cieczą 360 mm Corsair.

Usunięcie IHS i zastosowanie lepszej "pasty" termoprzewodzącej pozwala na obniżenie temperatury rdzenia P aż o 12°C.

Eksperyment kolejny raz potwierdził, że usunięcie IHS w połączeniu z zastosowaniem ciekłego metalu i odpowiedniej ramki znacznie obniża temperatury procesora, a także zużycie energii (o około 10 W). W przypadku modelu 14900K stwierdzono, że średnia maksymalna temperatura rdzenia spadła o 10°C, a temperatura rdzenia E o 8°C, przy jednoczesnym niewielkim zmniejszeniu zużycia energii. Usunięcie IHS i zastosowanie ciekłego metalu spowodowało maksymalne obniżenie temperatury rdzenia P o 12°C.

Der8auer przyznał, że nie spodziewał się tak znaczących korzyści wynikających z usunięcia IHS, jednak procesor Intel Core i9-14900K 14. generacji jest gorętszy niż jego poprzednik. Należy jednak pamiętać, że usuwanie IHS wiąże się z ryzykiem i unieważnia gwarancję.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Skalpowanie Intel Core i9-14900K przynosi korzyści. Spadek temperatur jest ogromny

 0