Smart Access Memory ze wsparciem dla starszych procesorów AMD (Ryzen 3000)

Smart Access Memory ze wsparciem dla starszych procesorów AMD (Ryzen 3000)

Kiedy AMD zapowiadało technologię Smart Access Memory, ta prezentowana była jako rozwiązanie dostępne jedynie dla procesorów z najnowszej serii Ryzen 5000. Rozwiązanie to okazało się być jednak tylko implementacją funkcji Resizable-BAR interfejsu PCI Express i konkurencja zaczęła również je wprowadzać w swoich produktach, oferując szersze wsparcie niż Czerwoni. AMD nie miało więc innego wyboru, jak tylko rozszerzyć obsługę Smart Access Memory także o swoje starsze procesory, co oficjalnie ogłoszono podczas wczorajszej konferencji firmy, co tłumaczone było wsłuchiwaniem się w głosy fanów. 

AMD zapewni obsługę SAM na procesorach opartych o architekturę Zen 2, czyli serii Ryzen 3000.

Podczas wydarzenia „Where Gaming Begins: Episode 3”, na którym główną gwiazdą była karta graficzna Radeon RX 6700 XT, Scott Herkelman potwierdził, że AMD zapewni obsługę SAM na procesorach opartych o architekturę Zen 2, czyli serii Ryzen 3000. Ta technologia pozwala procesorowi komunikować się z GPU z większą efektywnością. Procesor może uzyskać dostęp do pełnej pamięci VRAM (16 GB lub 12 GB w zależności od modelu), co pomaga zwiększyć wydajność w konkretnych scenariuszach. By cieszyć się wsparciem SAM na starszych CPU AMD, wciąż potrzebować będziemy płyty głównej z chipsetem B550 lub X570, a warto dodać, że procesory 3400G i 3200G nie są obsługiwane (to modele wciąż oparte o architekturę Zen+). Oznacza to, że większość właścicieli CPU z serii Ryzen 3000 i tak nie będzie mogła skorzystać z tej technologii, ponieważ ci przeważnie budowali swoje PC na bazie płyt B450 i X470. Tu z pomocą przychodzą jednak producenci płyt głównych, którzy udostępniają BIOS-y z mniej formalnym wsparciem dla techniki Resizable-BAR również na MOBO z chipsetami z serii 400. 

Radeon RX 6700 XT oficjalnie. Czy karta graficzna AMD zagrozi najnowszym GPU NVIDII?

Jak chwali się AMD, w grach SAM zapewnia nawet do 16% wzrostu wydajności, średnio spodziewać mamy się jednak ok 6% poprawy w przypadku GPU Navi 21. AMD nie podało jeszcze dokładnych danych dotyczących wydajności dla konfiguracji opartych na Zen 2 i Navi 22 (GPU wykorzystywane przez nową kartę Radeon RX 6700 XT). Zapowiedź ta nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. NVIDIA ogłosiła niedawno, że wprowadza obsługę Resizable BAR do swoich kart graficznych GeForce począwszy od RTX 3060. Firma potwierdziła, że ​​będzie obsługiwać ReBAR na płytach głównych AMD z serii 400, ale tylko wtedy, gdy będą one sparowane z procesorami Zen 3.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Smart Access Memory ze wsparciem dla starszych procesorów AMD (Ryzen 3000)

 0