Prestiżowy smartfon to była ściema. Łapali naiwniaków na Pablo Escobara

Prestiżowy smartfon to była ściema. Łapali naiwniaków na Pablo Escobara

Gdy w 2019 roku na rynku pojawił się składany smartfon pod marką Escobar Fold 2, wielu entuzjastów technologii dało się skusić. Urządzenie miało oferować topowe parametry w zaskakująco niskiej cenie 399 dolarów. Za całością stał ówczesny prezes Escobar Inc., Olof Gustafsson.

Jak się jednak okazało, projekt nie miał nic wspólnego z innowacją ani realnym produktem. Gustafsson, powołując się na licencję na wykorzystanie nazwiska Pablo Escobara, po prostu przepakował istniejący model Samsunga Galaxy Fold, którego rynkowa wartość przekraczała dwukrotnie deklarowaną cenę.

W praktyce urządzenie nigdy nie trafiło do większości klientów. Zamiast obiecanego smartfona, niektórzy kupujący otrzymali jedynie książkę promującą Roberto Escobara, brata zmarłego kolumbijskiego barona narkotykowego. W publikacji opisywano jego rzekome ambicje zrewolucjonizowania branży mobilnej. Całość była jednak wyłącznie elementem przemyślanej mistyfikacji.

Miliony w kieszeni i książki zamiast telefonów

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że Gustafsson, chcąc uwiarygodnić ofertę, rozsyłał ograniczoną liczbę egzemplarzy Escobar Fold 2 do recenzentów technologicznych i influencerów. Urządzenia te miały budować wizerunek marki i rozbudzać zainteresowanie potencjalnych klientów. Równocześnie prowadził on działania, które miały znamiona prania brudnych pieniędzy. Według dokumentów sądowych, między grudniem 2019 a czerwcem 2020 roku przelał na swoje konto ponad 307 tysięcy dolarów pochodzących z nieuczciwej sprzedaży.

Podobne mechanizmy zastosowano przy kolejnych „produktach” spod szyldu Escobar Inc. W ofercie pojawiły się m.in. „miotacz ognia Escobara”, smartfon „Escobar Gold 11 Pro” oraz fizyczna kryptowaluta o nazwie „Escobar Cash”. Każda z tych propozycji okazała się kolejnym elementem fikcyjnej układanki, mającej na celu pozyskiwanie pieniędzy od niczego nieświadomych klientów.

Finał w sądzie i nadchodzący wyrok

Gustafsson został zatrzymany w Hiszpanii w grudniu 2023 roku. Po ekstradycji do Stanów Zjednoczonych usłyszał sześć zarzutów, w tym oszustwa telegraficzne i pocztowe oraz pranie pieniędzy. Podczas piątkowej rozprawy przyznał się do winy. Za przestępstwa, których się dopuścił, grozi mu kara do dwudziestu lat pozbawienia wolności.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prestiżowy smartfon to była ściema. Łapali naiwniaków na Pablo Escobara

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł