Smartfony dla osób poniżej 16. roku życia mogą zostać zakazane w Wielkiej Brytanii

Smartfony dla osób poniżej 16. roku życia mogą zostać zakazane w Wielkiej Brytanii

O tym czy smartfony są szkodliwe, czy nie dla dzieci przeprowadzono już różne debaty. Wielka Brytania jednak nie zamierza ograniczać się jedynie do gadania, ale chce pójść o krok dalej, wprowadzając zakaz używania tych urządzeń przez małoletnich.

Jak na razie nie zdecydowano się na wprowadzenie zakazu używania smartfonów przez młodych użytkowników. Posłowie z UK chcą być najwyraźniej taki ban wprowadzić. Przedstawiciele brytyjskiego parlamentu wezwali rząd do rozważenia całkowitego zakazu korzystania ze smartfonów dla osób poniżej 16 roku życia. Na początek chcą jednak, by taki zakaz wprowadzono na terenie szkół w Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy posłowie chcą wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów dla osób poniżej 16. roku życia. Na początek w szkołach.

Smartfony dla osób poniżej 16. roku życia mogą zostać zakazane w Wielkiej Brytanii
 

Członkowie komisji ds. edukacji Izby Gmin przedstawili zalecenia w raporcie dotyczącym wpływu czasu spędzanego przed ekranem na edukację i dobrostan, w którym wezwano również ministrów do podniesienia progu otwarcia konta w mediach społecznościowych do 16 lat.

Robin Walker, konserwatywny przewodniczący komisji, stwierdził, że nadmierne korzystanie z ekranów i smartfonów ma „wyraźnie negatywny wpływ” na dobrostan dzieci i młodych ludzi.

„Od narażenia na pornografię po gangi złożone z przestępców wykorzystujące platformy internetowe do rekrutacji dzieci – świat online stwarza poważne zagrożenia. Rodzice i szkoły stoją w obliczu trudnej walki, a rząd musi zrobić więcej, aby pomóc im sprostać temu wyzwaniu. Może to wymagać radykalnych kroków, takich jak potencjalny zakaz używania smartfonów dla osób poniżej 16 roku życia” - powiedział Walker.

Brytyjski premier Rishi Sunak rozważał zakaz sprzedaży smartfonów osobom poniżej 16 roku życia, a także podniesienie minimalnego wieku pozwalającego tworzyć konta w mediach społecznościowych, ale nie opublikowano planowanych konsultacji w sprawie propozycji.

W raporcie Komisji Edukacji wskazano, że następny rząd powinien współpracować z Ofcom, organem regulacyjnym ds. komunikacji, w celu rozpoczęcia konsultacji w sprawie nowych sposobów korzystania ze smartfonów – telefonów komórkowych, które umożliwiają pobieranie aplikacji i przeglądanie stron internetowych. Obejmowałyby one: „całkowity” zakaz używania smartfonów dla dzieci poniżej 16 roku życia; domyślnie zainstalowana na telefonach kontrola rodzicielska; i kontrole w sklepach z aplikacjami, aby uniemożliwić dzieciom dostęp do nieodpowiednich treści.

W raporcie wskazano również, że rząd powinien rozważyć wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach w Anglii. W lutym ministrowie wydali wytyczne dla dyrektorów szkół, które „zabraniają używania telefonów komórkowych” w ciągu dnia szkolnego.

Jak na razie są to jedynie plany i nie oznacza, że kiedykolwiek doczekają się realizacji. Tym bardziej w okresie wyborczym w UK, raczej żadna partia nie będzie chciała narażać się społeczeństwu. Bo zapewne nie brakowałoby nie tylko głosów popierających te plany, ale przede wszystkim tych sceptycznych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Smartfony dla osób poniżej 16. roku życia mogą zostać zakazane w Wielkiej Brytanii

 0