Snapdragon 1000 może być realnym zagrożeniem dla procesorów Intela

Snapdragon 1000 może być realnym zagrożeniem dla procesorów Intela

Pierwszy procesor Qualcomm dedykowany laptopom wkrótce  zadebiutuje na rynku, ale zapowiedziany niedawno Snapdragon 850 to nic innego jak podkręcona i lekko zmodyfikowana wersja Snapdragona 845 wykorzystywanego we flagowych smartfonach.

Co prawda amerykański producent obiecuje, że SoC ten dostarczy o 30% wyższą wydajność względem Snapdragona 835, który napędza obecną generację laptopów Windows 10 na ARM, ale firma szykuje już coś zdecydowanie mocniejszego, co pozwoli im poważnie zawalczyć z Intelem na rynku układów mobilnych dla notebooków. Zdaniem portalu WinFuture, Qualcomm pracuje bowiem nad Snapdragonem 1000, który ma być ujawniony jeszcze w tym roku. Co prawda nie znamy jeszcze szczegółów na temat jego wydajności, więc trudno prognozować, czego można się po nim spodziewać w tym zakresie, ale SoC charakteryzować będzie się TDP na poziomie 12 W, czyli niemal dwukrotnie większym niż Snapdragon 850 (6,5 W). Innymi słowy, Snapdragon 1000 nie będzie ograniczony tymi samymi limitami energetycznymi, co pozostałe procesory Qualcomm dedykowane smartfonom, co ma o tyle sens, że nie będzie przecież wykorzystywany w tak ciasnych i małych powierzchniach, a notebooki i urządzenia typu 2w1 dają tu zdecydowanie więcej swobody.

Snapdragon 1000 nie będzie ograniczony tymi samymi limitami energetycznymi, co pozostałe procesory Qualcomm dedykowane smartfonom

Snapdragon 1000 może być realnym zagrożeniem dla procesorów Intela

Dla porównania, układy Intel Core-U to 15 W CPU i podwojenie TDP w Snapdragonach dla laptopów powinno przynieść duży wzrost wydajności. Pytanie tylko, jak wpłynie to na dwa aspekty, gdzie urządzenia na platformie ARM mają obecnie wyraźną przewagę nad modelami z procesorami Intela, czyli czas pracy na baterii oraz cienki design z pasywnym chłodzeniem. Poza tym, możemy być pewni zintegrowanego modemu LTE i innych funkcji, które wyróżniać będą komputery na Snapdragonach. Mamy też nadzieję, że układy te będą lepiej predestynowane do emulacji architektury x86 i pozwolą uruchamiać aplikacje, które wciąż nie posiadają jeszcze natywnych portów na platformie ARM. Źródła WinFuture potwierdziły nawet, że ASUS pracuje już nad urządzeniem ze Snapdragonem 1000, wyświetlaczem 2K i wsparciem dla WiGig. Oznaczać to może, że nie przyjdzie nam zbyt długo czekać na zapowiedź ze strony Qualcomm.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 1000 może być realnym zagrożeniem dla procesorów Intela

 0