Snapdragon 780G - nowy 5 nm procesor Qualcomm dla smartfonów z wyższej półki

Snapdragon 780G - nowy 5 nm procesor Qualcomm dla smartfonów z wyższej półki

W ciągu ostatniego roku układy Qualcomm z serii 7 napędzały naprawdę popularne telefony, charakteryzujące się wysoką opłacalnością (mowa choćby o Pixel 4a i OnePlus Nord, które otrzymały odpowiednio Snapdragona 730G i 765G). Układy te miały jednak również swoje problemy i mimo wysokiej wydajności potrafiły się dławić w trakcie zadań wymagających wysokiej mocy obliczeniowej, a do tego nie oferowały najlepszych możliwości fotograficznych (wyjątkiem jest tu Pixel 4a, ale to akurat zasługa Google). Najnowszy procesor Qualcomm z serii 7, Snapdragon 780G, rozwiązać ma te problemy… przynajmniej zdaniem producenta. 

Snapdragon 780G posiada zarówno nowe CPU, jak i GPU (Adreno 642), a do tego jest produkowany w 5 nm procesie technologicznym.

Zacznijmy od wydajności, gdyż Snapdragon 780G posiada zarówno nowe CPU, jak i GPU (Adreno 642), a do tego jest produkowany w 5 nm procesie technologicznym. Producent chwali się, że CPU Kyro 670 jest o 40% szybsze niż procesor w poprzedniku, czyli Snapdragonie 768G. Co więcej, każde zadanie angażujące AI zostanie również przyspieszone przez 780G dzięki procesorowi Hexagon 770. Qualcomm uwzględnił także energooszczędny akcelerator AI w nowym SoC, który zmniejszy ilość baterii zużywanych przez połączenia telefoniczne, jednocześnie filtrując odgłosy w tle, aby osoba, do której dzwonimy, mogła łatwej nas usłyszeć. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć modemu 5G, a także technologii FastConnect 6900, która, jak twierdzi firma, sprawia, że ​​modem WiFi 6E w 780G jest zdolny do teoretycznej prędkości do 3,6 Gb/s. Dostępna jest również obsługa najnowszego standardu Bluetooth 5.2 i pakietu Qualcomm Snapdragon Sound do obsługi strumieniowego przesyłania muzyki w formacie 24-bit 96 kHz.

 

Jeśli chodzi o zdjęcia, zastosowany tu procesor przetwarzania sygnału obrazu Spectra 570 (ISP) bazuje na nowej architekturze, która ułatwia robienie zdjęć w słabym świetle. Może również przechwytywać wideo HDR10+, ale główną nowością Spectra 570 jest to, że może przetwarzać jednocześnie trzy obrazy 25 MP. Teoretycznie pozwoli to telefonowi na robienie zdjęć z szerokich, ultraszerokokątnych i teleobiektywów jednym naciśnięciem migawki. Ale to od producentów zależy, czy wykorzystają tę możliwość w swoich aplikacjach do aparatów, tak jak zrobił to Samsung z Galaxy S21 z procesorem Snapdragon 888. Qualcomm twierdzi, że pierwsze urządzenia z chipem Snapdragon 768G pojawią się w drugim kwartale 2021 roku.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 780G - nowy 5 nm procesor Qualcomm dla smartfonów z wyższej półki

 0