Snapdragon 7+ Gen 3 oficjalnie. Co oferuje nowy chip dla średniaków?

Snapdragon 7+ Gen 3 oficjalnie. Co oferuje nowy chip dla średniaków?

Qualcomm przedstawił nowy chip, który znajdzie się w smartfonach ze średniej półki cenowej. Według firmy układ ma zapewniać między innymi o 45% lepszą wydajność GPU względem poprzednika.

Snapdragon 7+ Gen 3 - specyfikacja

To już kolejny nowy chip od Qualcomma zaprezentowany w ostatnim czasie. Firma przedstawiła model Snapdragon 7+ Gen 3. Do jego produkcji używany jest proces litograficzny 4 nm firmy TSMC. Wewnątrz tego układu znalazł się 8-rdzeniowy CPU, którego konfiguracja to 1 + 4 + 3. Pojedynczą jednostkę, pracującą z zegarem 2,8 GHz, stanowi tutaj Cortex-X4. Zastosowane 4 rdzenie wydajnościowe to Cortex-A720 o taktowaniu 2,6 GHz. Pozostałe 3 jednostki to natomiast Cortex-A520 z częstotliwością 1,9 GHz. Według Qualcomma taka konfiguracja CPU ma oferować o 15% lepsze osiągi względem tego co oferuje Snapdragon 7+ Gen 2.

Według Qualcomma taka konfiguracja CPU ma oferować o 15% lepsze osiągi względem tego co oferuje Snapdragon 7+ Gen 2.

Tym czego niestety zabrakło są szczegóły dotyczące GPU. Qualcomm nie sprecyzował jaki układ graficzny działa na pokładzie Snapdragona 7+ Gen 3. Nie przeszkodziło to jednak firmie w tym, żeby ogłosić, iż GPU nowego chipu jest o 45% wydajniejsze od tego, które znajduje się wewnątrz poprzednika. Jeśli GPU Snapdragona 7+ Gen 3 rzeczywiście oferuje tak duży skok osiągów to gracze powinni być zadowoleni. No właśnie - gry. Tutaj nowy Snapdragon ma do zaoferowania wsparcie dla super-resolution, interpolacji klatek oraz 120 Hz odświeżania przy rozdzielczości QHD+.

Fotografia, łączność i przedział cenowy smartfonów

Jeśli chodzi o możliwości Snapdragona 7+ Gen 3 w kwestii fotografii to chip potrafi się przełączać między 3 soczewkami. Zawdzięcza to obecności takiego samego procesora obsługującego sygnały obrazu, jaki znajduje się w Snapdragonie 8s Gen 3. Chip jest też w stanie obsłużyć pojedynczy sensor o rozdzielczości do 200 MP. Zabrakło jednak obłsugi nagrywania w 8K. Maksymalnie można liczyć na 4K przy 60 FPS z HDR. Nie jest to jednak coś, co można nazwać wadą biorąc pod uwagę przeznaczenie Snapdragona 7+ Gen 3. To przecież chip dedykowany średniopółkowym smartfonom.

Nowy układ Qualcomma posiada modem Snapdragon X63 i obsługuje Wi-Fi 7 oraz Bluetooth 5.4. W obecnych czasach nie mogło też zabraknąć obsługi AI na urządzeniu. Spodziewane ceny smartfonów wyposażonych w Snapdragona 7+ Gen 3 mają mieścić się w przedziale 400-600 dolarów. Teraz już zatem wiemy, w co będą wyposażane średniaki nowych generacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 7+ Gen 3 oficjalnie. Co oferuje nowy chip dla średniaków?

 0