Snapdragon 845 - imponujące wyniki testów wydajności

Snapdragon 845 - imponujące wyniki testów wydajności

Zanim na rynku wylądują pierwsze smartfony z układem Snapdragon 845 na pokładzie, minie jeszcze przynajmniej kilka tygodni, ale Qualcomm postanowił pokazać nam przedsmak ich możliwości, udostępniając referencyjny design do testów. I trzeba przyznać, że tegorocznych flagowy SoC zapowiada się imponująco, szczególnie w zakresie wydajności graficznej.

Zacznijmy od tego, że jego CPU bazuje na wysokowydajnych rdzeniach Cortex-A75 i energooszczędnych Cortex-A55. Snapdragon 845 ma po 4 z obu rodzajów, ale tym razem nie zostały one podzielone na dwa osobne klastry. Jest to także pierwszy mobilny układ, który wspiera DynamIQ, co pozwala na lepszą kontrolę napięcia/częstotliwości. Maksymalna częstotliwość wynosi tu 2,8 GHz (dla wydajniejszych rdzeni), co oznacza spory wzrost w stosunku do Snapdragona 835, gdzie prędkość osiągała do 2,47 GHz. Warto jednak zaznaczyć, że żaden z producentów nie korzystał z maksymalnej częstotliwości w Snapdragonie 835 i podobnego scenariusza spodziewać można się w tym roku, ponieważ twórcy muszą brać pod uwagę fakt, jak wpływa to na czas pracy na baterii.

Snapdragon 845 powinien zapewnić wyraźny wzrost wydajności CPU, ale największą różnicę poczujemy w zakresie grafiki

Wracając do wydajności Snapdragona 845, testy zdają się wskazywać na spore wzrosty zarówno w zakresie obliczeń bazujących na liczbach całkowitych, jaki zmiennoprzecinkowych. Biorąc zaś pod uwagę, że nowy układ bazuje na usprawnionym procesie technologicznym 10nm LPP, pozwolić powinno to na nieco wyższe taktowania przy podobnym poborze energii, więc różnice w rzeczywistych zastosowaniach pomiędzy S845 i S835 powinny być jeszcze wyraźniejsze. Nowy SoC osiągał w benchmarku Geekbench 4 o 27% lepsze rezultaty od poprzednika, zarówno w teście jedno-, jak i wielordzeniowym, a w AnTuTu różnica była podobna, ponieważ wynosiła 26%. W PCMark S845 uzyskał zaś o 17% lepszy wynik niż topowy smartfon z S835, czyli Pixel XL 2. Co prawda w niektórych webowych benchmarkach iPhone X wciąż wypadał lepiej, ale wynika to zapewne z różnic w systemie.

Nowe GPU - Adreno 630 - również osiąga bardzo imponujące rezultaty, zbliżone do tego, co oferuje układ graficzny iPhone'a X (w GFXBench wyniki S845 są nieco gorsze, ale w 3D Mark Sling Shot nieco lepsze). Nadchodzący układ mobilny Qualcomm w tym zakresie pozostawia więc wyraźnie w tyle swojego poprzednika oraz Kirin 970 od Huawei. Tym samym Snapdragon 845 zapowiada się na najwydajniejszy chipset, jaki trafi do androidowych smartfonów, ale z ostateczną oceną trzeba wstrzymać się do pierwszych testów Exynosa 9810 od Samsunga.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 845 - imponujące wyniki testów wydajności

 0