Snapdragon 855 już oficjalnie. Procesor dla flagowców z 2019 roku

Snapdragon 855 już oficjalnie. Procesor dla flagowców z 2019 roku

Rok 2018 powoli dobiega końca i praktycznie wszystkie flagowego smartfony od najważniejszych producentów zostały już wypuszczone na rynek, a firmy szykują już nowe modele na 2019 rok. Zgodnie z zapowiedzią, Qualcomm w trakcie rozpoczętego wczoraj na Hawajach trzeciego Snapdragon Tech Summit zapowiedział swój nowy topowy SoC, który napędzać będzie te urządzenia (a przynajmniej dużą cześć androidowych modeli). Ten high-endowy procesor nazywa się  Snapdragon 855, a nie Snapdragon 8150, jak sugerowała część przecieków z ostatnich tygodni (nazwa ta podobno okazała się jedynie kodową, wykorzystywaną przez Qualcomm wewnętrznie). Podobnie jak przed rokiem, producent ujawnił jedynie nazwę i zwiastował kilka istotnych funkcjonalności, ale pełną specyfikację i inne zaawansowane funkcje zaprezentować ma dziś w nocy, drugiego dnia imprezy, więc oczekiwać możecie kolejnego newsa w tym temacie.

Nowy high-endowy procesor mobilny Qualcomm nazywa się  Snapdragon 855, a nie Snapdragon 8150, jak sugerowała część przecieków z ostatnich tygodni.

Bardzo istotnym aspektem Snapdragon 855 Mobile Platform jest wsparcie dla wielogigabitowych sieci 5G, które zostaną uruchomione przez pierwszych operatorów na całym świecie w przyszłym roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że obsługa 5G będzie opcjonalna, ponieważ modem X50 nie będzie zintegrowany z SoC i zamiast tego otrzymać mamy X24 z LTE o prędkości pobierania do 2 Gb/s. Dużą rolę odgrywać ma także sztuczna inteligencja, dlatego SoC posiadać ma czwartą generację wielordzeniowego silnika AI od Qualcomm, który dostarczyć ma trzykrotny wzrost wydajności w ramach tego typu zastosowań względem zeszłorocznego chipu. Pozwoli to tym samym na bardziej efektywne i szybsze maszynowe uczenie telefonów, napędzanych przez „inteligentne” funkcje przyszłości. Kolejny istotny aspekt to fotografia obliczeniowa, gdzie już teraz uzyskiwane są świetne rezultaty (wystarczy spojrzeć na możliwości Google Pixel 3 w tym aspekcie), ale Snapdragon 855 wyposażony będzie w procesor przetwarzania obrazu specjalizujący się w rozpoznawaniu obrazów - Computer Vision (CV) ISP. Ten pozwoli podobno na nowatorską fotografię obliczeniową i funkcje nagrywania filmów.

Kolejny istotny temat to rozszerzona rzeczywistość, która zdaniem Qualcomm w najbliższych latach będzie mocno zyskiwać na popularności i znaczeniu. Firma stawia na „immersyjną rozszerzoną rzeczywistość”, ale nie podała jeszcze szczegółów, podobnie jak w temacie „następnej generacji gamingowych doznań” gwarantowanych przez Snapdragon Elite Gaming. Wygląda jednak na to, że producent uważa, że trend na gamingowe smartfony pozostanie z nami na dłużej i szykuje jakieś nowe funkcje dedykowane graczom. Poza nowym Snapdragonem, Qualcomm pochwaliło się też czytnikiem linii papilarnych 3D Sonic Sensor, który umieszczany będzie pod ekranem i jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje ultradźwięki i jest pierwszym tego typu skanerem. Ten tworzy trójwymiarowy obraz naszego odcisku palca i działa nawet z mokrymi i zabrudzonymi palcami, w odróżnieniu od dotychczas stosowanych optycznych sensorów 2D umieszczanych w ekranach.

Na Snapdragon Tech Summit pojawił się przedstawiciel Samsunga, który zapewnił, że w pierwszej połowie 2019 roku jego firma wypuści na rynek smartfon napędzany procesorem Snapdragon 855 z obsługą sieci 5G. Nie pozostaje nam więc nic innego jak czekać na konkrety, które poznać mamy dziś w nocy podczas drugiego dnia konferencji technologicznej Qualcomm.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 855 już oficjalnie. Procesor dla flagowców z 2019 roku

 0