Snapdragon 865 - wyciekła specyfikacja nowego flagowego SoC od Qualcomm

Snapdragon 865 - wyciekła specyfikacja nowego flagowego SoC od Qualcomm

Powoli zbliżamy się już do końca 2019 roku, co oznacza, że wkrótce możemy doczekać się oficjalnej zapowiedzi nowego high-endowego procesora mobilnego od Qualcomm, który wykorzystywany będzie w przyszłorocznych flagowych smartfonach. Wkrótce nadarzy się ku temu idealna okazja, ponieważ amerykański producent zaanonsował już swój coroczny Tech Summit na początek grudnia (ten odbędzie się 3 grudnia na Hawajach). Czego zatem możemy spodziewać się po następcy Snapdragona 855+, który najprawdopodobniej będzie nazywał się Snapdragon 865? Tutaj z pomocą przychodzi wiarygodne chińskie źródło, które dostarcza nam pierwszych szczegółów specyfikacji tego układu SoC, wraz ze spodziewanym wzrostem wydajności Snapdragona 865 względem poprzednika, czyli Snapdragona 855+. Oczywiście nie są to potwierdzone informacje, więc lepiej zachować tu nieco dystansu.

Wygląda na to, że Snapdragon 865 nie przyniesie żadnej rewolucji, ale powinien dostarczyć solidny wzrost wydajności względem poprzednika.

Snapdragon 865 - wyciekła specyfikacja nowego flagowego SoC od Qualcomm

I tak, według najnowszych doniesień, nadchodzący flagowy chipset od Qualcomm podobno oparty będzie o proces technologiczny 7 nm EUV i tu czeka nas pierwsza niespodzianka, ponieważ nie od TSMC, z którego usług Amerykanie korzystali ostatnim razem, ale Samsunga. Prawdopodobnie SoC dostępny będzie w dwóch wariantach: 4G i 5G. Jeśli zaś chodzi o szczegóły specyfikacji technicznej, to przeciek zdradza, że Snapdragon 865 pozostanie przy ośmiordzeniowej konfiguracji, ale tym razem otrzymamy pojedynczy główny rdzeń ARM Cortex A77 o częstotliwości taktowania wynoszącej aż 2,8 GHz, trzyrdzeniowy klaster Cortex A77, ale tym razem pracujący z prędkością 2,42 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex A55 taktowane zegarem 1,8 GHz, które wykorzystywane będą w przypadku mniej wymagających zadań.

Jeśli zaś chodzi o część graficzną, to Snapdragon 865 wyposażony ma być w układ GPU Adreno 650, który jak podaje źródło tego przecieku, przyniesie ok. 17-20% wzrostu wydajności nad Adreno 640, które wykorzystywane jest w tegorocznych układach Qualcomm. Podobnego skoku wydajnościowego spodziewać mamy się po CPU, ponieważ tutaj także mowa się o 20% wzroście osiągów. Wśród innych wartych odnotowania szczegółów warto także wspomnieć o domniemanym wsparciu dla pamięci RAM typu LPDDR5. Jako pierwsi swoje smartfony wyposażone w Snapdragona 865 zaprezentować mają Samsung, Sony i Xiaomi, co nie dziwi, ponieważ wszyscy trzej producenci tradycyjnie wypuszczają nowe flagowce na początku roku, ewentualnie na początku drugiego kwartału. Niewykluczone jednak, że podobnie jak przed rokiem, to jakiś inny chiński producent przetrze szlak dla nowego topowego SoC Qualcomm (pierwszym telefonem ze Snapdragonem 855 było Lenovo Z5 Pro GT).       

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 865 - wyciekła specyfikacja nowego flagowego SoC od Qualcomm

 0