Snapdragon 888 w szczegółach. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

Snapdragon 888 w szczegółach. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

Qualcomm podobnie jak przed rokiem, pierwszego dnia Snapdragon Technology Summit przedstawił jedynie zarys swojego nowego flagowego SoC i dopiero drugi dzień przyniósł szczegóły techniczne Snapdragona 888. I tak, CPU tego układu ponownie oferuje 8 rdzeni, ale tym razem otrzymujemy zupełnie nową architekturę. Wysokowydajny rdzeń Kryo 680 bazuje na Cortex-X1 i rozpędza się do 2,8 GHz. Trzy pozostałe duże rdzenie (big) Cortex-A78 pracują z taktowaniem do 2,4 GHz. Całości dopełniają zaś cztery małe, energooszczędne rdzenie Cortex-A55, charakteryzujące się częstotliwością taktowania do 1,8 GHz. Qualcomm obiecuje o 25% lepszą wydajność i o 25% lepszą efektywność energetyczną nowego CPU względem poprzednika ze Snapdragona 865. 

Drugi dzień Snapdragon Technology Summitprzyniósł szczegóły techniczne procesora Snapdragona 888. Ten zapowiadają się naprawdę imponująco.

Snapdragon 888 w szczegółach. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

Jeśli zaś chodzi o nowe GPU, to Adreno 660 zapewniać ma o 35% szybszy rendering grafiki i 20% lepszą efektywność graficzną. Producent niestety nie ujawnia taktowania układu graficznego, ale wiadomo, że wspiera on Variable Rate Shading (VRS) znane z kart NVIDII i AMD, a także Game Quick Touch, które redukuje opóźnienia w dotyku (działa do 120 Hz, ale najlepsze efekty uzyskuje przy 60 Hz). Celem nowego GPU jest zapewnienie mobilnej rozgrywki w 144 kl./s. Qualcomm pochwaliło się też technologiami, które usprawniać mają działanie wyświetlaczy, w tym OLED Display Uniformity i Sub-Pixel Rendering. Mocną stroną SoC Snapdragon 888 ma być także szósta generacja silnika sztucznej inteligencji od Qualcomm, która napędzana jest nowym procesorem Hexagon 780. AI Engine oferuje moc obliczeniową na poziomie 26 TOPSów.     

Snapdragon 888 w szczegółach. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

Procesor przetwarzania obrazu (ISP) również doczekał się dużych zmian. Spectra 580 to potrójny ISP ze wsparciem dla sensorów HDR. Jest w stanie uchwycić 2,7 gigapikseli na sekundę i to o 35% szybciej niż poprzednik. Za sprawą trzech ISP może też wykonać trzy zdjęcia w rozdzielczości 28 MP jednocześnie. A wraz ze Snapdragonem 888, będzie mógł wykonać 10-bitowe fotografie HEIF w przeszło miliardzie odcieni kolorów. Nie można też zapomnieć o modemie 5G - Snapdragon X60 5G Modem-RF System. Ten jest w stanie zapewnić pobieranie z prędkością do 7,5 Gb/s i wysyłanie dochodzące do 3 Gb/s. Wspiera zarówno technologie sub6, jak i trzecią generację mmWave. Co jednak najważniejsze, modem w końcu jest zintegrowany z SoC. Pierwsze urządzenia ze Snapdragonem 888 na pokładzie zadebiutują w pierwszym kwartale 2021 roku. 

Snapdragon 888 w szczegółach. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 888 w szczegółach. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

 0