Snapdragon 895 i 895 Plus - SoC Qualcomm mogą być wytwarzane przez różnych producentów

Snapdragon 895 i 895 Plus - SoC Qualcomm mogą być wytwarzane przez różnych producentów

Snapdragon 865 był produkowany w procesie technologicznym N7P firmy TSMC (druga generacja 7 nm litografii), ale Qualcomm przy zamawianiu Snapdragona 888 przeszedł na usługi Samsunga. Snapdragon 888+ jest oparty na tej samej litografii Samsunga, czyli 5 nm procesie, tylko o wyższej jakości (binning), co pozwala rdzeniom Cortex-X1 na wyższe taktowanie 2,995 GHz (skok z 2,84 GHz) i podkręcenie NPU do 32 TOPS (z 26 TOPS). W przyszłym roku sytuacja może jednak wyglądać zgoła inaczej, a tak przynajmniej podaje Ice Universe. Jego zdaniem Snapdragon 895 będzie produkowany przez Samsunga w jego 4 nm procesie, a jego ulepszona wersja, czyli Snapdragon 895+, choć również ma być wytwarzana w 4 nm, to jednak już w fabrykach TSMC.

Snapdragon 895 ma być produkowany przez Samsunga w jego 4 nm procesie, a jego ulepszona wersja, czyli Snapdragon 895+ w fabrykach TSMC.

Snapdragon 895 i 895 Plus mogą być wytwarzane przez różnych producentów

Oba procesy są tak naprawdę udoskonalonymi wersjami 5 nm litografii, jednak poprawa wydajności i potencjalne oszczędności energii w ramach uprawnionych procesów nie zostały jeszcze ujawnione publicznie. Są szanse, że Snapdragony 895 i 895+ będą miały podobny harmonogram jak dwie wersje Snapdragona 888, co oznacza, że standardowy chip pojawi się na przełomie roku, a wariant z Plusem pół roku później. Oczywiście sytuacja rynkowa może pokrzyżować te plany, ale miejmy nadzieję, że problem niedoboru półprzewodników zostanie rozwiązany do tego czasu. Zeszłoroczny wybór Qualcomm mógł być związany z postawieniem przez Apple na 5 nm proces TSMC zarówno dla chipsetów Apple A14, jak i M1, co zarezerwowało bardzo dużą część mocy przerobowej tajwańskiego przedsiębiorstwa. Jednak w przyszłym roku firma podobno podzieli zamówienia i postawi na 4 nm chipy 4 A15 do iPhone'ów i 3 nm do iPadów. 

Wygląda na to, że obecnie w fabrykach TSMC jest wystarczająco dużo mocy produkcyjnych, bo nawet MediaTek zamówił 4 nm chipsety (w rzeczywistości mogą to być pierwsze chipy 4 nm, które trafią na rynek, ale zapewne będą drogie). Oczekuje się, że Samsung użyje własnej fabryki i 4 nm procesu, aby wyprodukować Exynos 2200, który powinien być pierwszym chipem z procesorem graficznym AMD RDNA 2. Qualcomm wybrał Samsunga i jego 4 nm litografię dla swoich modemów X65 i X62 5G, więc naturalne jest, że Snapdragon 895 (który będzie miał zintegrowany X65) skorzysta z tego samego procesu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 895 i 895 Plus - SoC Qualcomm mogą być wytwarzane przez różnych producentów

 0