Snapdragon 8c i 7c - nowe laptopowe układy od Qualcomm

Snapdragon 8c i 7c - nowe laptopowe układy od Qualcomm

Qualcomm rozpoczęło podbój windowsowych komputerów napędzanych ich układami ARM wraz z SoC Snapdragon 835. Ten pierwotnie projektowany był jednak z myślą o smartfonach, co odbiło się na zbyt niskiej wydajności na PC. Amerykański producent postanowił więc przygotować nowe układy przygotowane od początku pod PC i w związku z tym doczekaliśmy się Snapdragona 850 i 8cx, które trafiły do takich notebooków jak Surface Pro X i Galaxy Book S. O ile urządzenia te były naprawdę imponujące pod wieloma względami (np. czasu pracy na baterii), to jednak ich cena (999 USD), jak na sprzęt, który nie potrafi obsłużyć wszystkich aplikacji dla Windows, dla wielu osób wydawała się przesadzona. Qualcomm najwyraźniej zdaje sobie z tego sprawę, dlatego właśnie zapowiedziało dwa nowe procesory, jeden ze średniej półki, drugi podstawowego poziomu, dedykowane platformie Windows na ARM, czyli Snapdragon 8c i 7c.

Qualcomm właśnie zapowiedziało dwa nowe procesory, jeden ze średniej półki, drugi podstawowego poziomu, dedykowane platformie Windows na ARM, czyli Snapdragon 8c i 7c.

Snapdragon 8c i 7c - nowe laptopowe układy od Qualcomm

Dzięki tym nowościom producenci laptopów będą mogli nieco bardziej zdywersyfikować swoją ofertę laptopów z układami Snapdragon, które kusić mają konsumentów takimi funkcjami, jak Always On, Always Connected czy też długim czasem pracy na baterii. Co prawda, Snapdragon 8cx  pozostanie najwyższym i najwydajniejszym modelem w ofercie Qualcomm, ale Snapdragon 8c plasuje się tuż pod nim. Ten wyposażony został w ośmiordzeniowe (Kryo 490) CPU i GPU Adreno 675, a cały SoC bazuje na 7 nm procesie technologicznym. Snapdragon 8c, wedle zapewnień producenta, jest o 30% wydajniejszy od Snapdragona 850 (nie zdradzono jednak, ile ustępuje 8cx). Posiada on także gigabitowy modem LTE X24, który powinien zapewnić wysokie transfery pobierania i wysyłania danych przez sieć komórkową, a poza tym można go również sparować z modemem 5G X55, który obsługuje pobieranie z prędkością 7 Gb/s (oczywiście potrzeba do tego kompatybilnego urządzenia i sieci).

Poniżej znajduje się zaś modem podstawowego poziomu, czyli Snapdragon 7c, który co prawda również otrzymał ośmiordzeniowe CPU, ale słabsze (Kryo 468), podobnie zresztą jak układ graficzny (Adreno 618). Co więcej, w tym przypadku postawiono na 8 nm proces technologiczny, co oznacza, że układ ten powinien być także mniej efektywny energetycznie od modelu 8c. 7c otrzymał też modem LTE X15, który zapewnia transfery sięgające 8 Mb/s, zamiast gigabitowych. Qualcomm chwali się jednak, że procesor ten zapewnia „kilkudniowy czas pracy na baterii”, co stanowić ma jeden z jego głównych walorów. Potwierdzono także, że Snapdragon 850 będzie wycofywany i zastąpiony przez Snapdragona 8c. Qualcomm oczekuje, że laptopy wyposażone w ten SoC kosztować będą od 500 USD do 699 USD, z kolei Snapdragon 7c napędzać ma modele wycenione poniżej 499 USD, trafiając do urządzeń z sektora edukacyjnego, gdzie czas pracy na baterii odgrywa kluczową rolę. Always On i Always Connected również zaliczyć można będzie do plusów tych produktów, ale dopóki Microsoft nie upora się z problemami z kompatybilnością oprogramowania, to dla wielu osób platforma Windows na ARM nie będzie kuszącą propozycją.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 8c i 7c - nowe laptopowe układy od Qualcomm

 0