Snapdragon 8cx bije Core i5 w benchmarku PCMark 10

Snapdragon 8cx bije Core i5 w benchmarku PCMark 10

Qualcomm także pojawił się na tegorocznej edycji tajwańskich targów Computex, chwaląc się możliwościami nadchodzącego 8-rdzeniowego procesora Snapdragon 8cx, który napędzać ma przyszłe laptopy i hybrydy z Windows 10 na pokładzie. Amerykanie uważają, że ich nowe 7 nm SoC typu ARM pozwoli na rywalizację z procesorami x86-64 Intel Core i choć podobne zapewnienia rzucane były już w przypadku układów Snapdragon 835 i Snapdragon 850, które trafiły do pierwszych notebooków z Windows 10 (gdzie okazały się być mocno rozczarowujące pod względem wydajności), to jednak teraz Qualcomm zdaje się mieć zdecydowanie więcej argumentów po swojej stronie. Firma pochwaliła się bowiem pierwszymi wynikami wydajności z popularnych benchmarków, które wyglądają bardzo obiecująco dla Snapdragona 8cx, szczególnie, że ten porównywany jest w nich do procesora Core i5-8250U (Kaby Lake Refresh) jako głównego konkurenta.  

Qualcomm pochwaliło się pierwszymi wynikami wydajności z popularnych benchmarków, które wyglądają bardzo obiecująco dla Snapdragona 8cx.

Warto przypomnieć, że Core i5-8250U to 4-rdzeniowe CPU (8 wątków) z bazowym zegarem 1,6 GHz i trybem turbo dochodzącym do 3,4 GHz. Qualcomm nie ujawnił jeszcze taktowania 8-rdzeniowego Snapdragona 8cx, ale wiadomo, że oba procesory przetestowane zostały na platformie z 8 GB pamięci RAM i 256 GB dyskiem SSD, co jest popularną konfiguracją w laptopach. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że system Intela pracował pod kontrolą  Windows 10 October 2018 Update, a Qualcomm z nowszą wersją OS - Windows 10 May 2019 Update. W benchmarku PCMark 10 “spodziewane rezultaty” wypadają wyraźnie na korzyść Snapdragona, który uzyskał lepszy finalny wynik i dominuje w testach PowerPoint, Word i Edge, a uległ konkurentowi jedynie w Exelu. W benchmarku graficznym Night Raid Snapdragon 8cx także pokazał moc i pobił Core i5-8250U o 10% (choć wynik CPU był tu już słabszy od rywala). 

Snapdragon 8cx bije Core i5 w benchmarku PCMark 10

Najmocniejszą stroną Snapdragona 8cx ma być jednak czas pracy na baterii, co zdają się potwierdzać opublikowane wyniki testów. W stosunku do rywala, przebiegi na akumulatorze w PC Mark 10 uzyskane przez SoC Qualcomm były o ok. 7-8 godzin dłuższe, zarówno w aplikacjach, podczas oglądania wideo czy stanie spoczynku. Wygląda to więc bardzo obiecująco, ale tradycyjnie przestrzegamy przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków, szczególnie w przypadku prototypowego urządzenia, gdzie producent samodzielnie dobiera sobie benchmarki. Niemniej jednak jest to pierwszy procesor Qualcomm, który od początku powstaje z myślą o wykorzystaniu w laptopach, więc jest szansa na duży skok względem poprzedników. Tym samym już wkrótce na rynku mobilnych CPU dedykowanych PC pojawić może się trzeci poważny zawodnik, który będzie rywalizować z Intelem i AMD, a jak wiadomo, nic nie działa tak motywująco jak konkurencja.    

Snapdragon 8cx bije Core i5 w benchmarku PCMark 10

Snapdragon 8cx bije Core i5 w benchmarku PCMark 10

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 8cx bije Core i5 w benchmarku PCMark 10

 0