Snapdragon 8cx Gen 2 5G - nowy pecetowy procesor ARM od Qualcomm

Snapdragon 8cx Gen 2 5G - nowy pecetowy procesor ARM od Qualcomm

Qualcomm zapowiedziało dziś Snapdragona 8cx Gen 2 5G, czyli nowy high-endowy procesor ARM przeznaczony na rynek PC, a konkretniej do laptopów z pasywnym chłodzeniem. Ujawnienie tego SoC nastąpiło podczas targów IFA w Berlinie, które w tym roku ze względu na sytuację pandemiczną przybrały formę wydarzenia online, dlatego też prezydent Qualcomm wygłosił przemówienie na wirtualnej konferencji. Nowy układ to następca ubiegłorocznego Snapdragona 8cx, który jednak nie zyskał zbyt dużej popularności, ale tym razem ma być inaczej, nie tylko ze względu na możliwości samego procesora (poprzednik jednak mimo wszystko nieco nie domagał), ale i też większe zaangażowanie Microsoftu po stronie software’owej.

Qualcomm zapowiedziało dziś Snapdragona 8cx Gen 2 5G, czyli nowy high-endowy procesor ARM przeznaczony na rynek PC.

Snapdragon 8cx Gen 2 5G - nowy pecetowy procesor ARM od Qualcomm

Qualcomm chwali się, że Snapdragon 8cx Gen 2 5G, którego TDP wynosi zaledwie 7 W, zapewnia o 18% lepszą wydajność systemów od 15 W procesora Intel Core i5 10. generacji (Ice Lake) i nawet o 51% lepsze osiągi niż hybrydowy Core i5 o tym samym TDP, czyli 7 W (mowa tu o procesorze Lakefield). Amerykański producent zapewnił również, że nowy Snapdragon dostarczy nawet o 39% wyższą produktywność na wat od Core i5 (Ice Lake) i o 58% od układu Lakefield. Qualcomm nie podzieliło się jednak z nami nawet szczegółami specyfikacji swojej nowości i nie wiemy, ile rdzeni/wątków posiada Snapdragon 8cx Gen 2 5G, ani z jaką prędkością pracuje ten układ. Trzeba też pamiętać, że podobne zapewnienia producent rzucał w ubiegłym roku przed premierą Snapdragona 8cx, także lepiej i tym razem poczekać na niezależne testy.

Snapdragon 8cx Gen 2 5G - nowy pecetowy procesor ARM od Qualcomm

Jako istotne zalety Snapdragona w PC Qualcomm podaje czas pracy na baterii, który wynosić ma nawet kilka dni, ale to także słyszeliśmy już poprzednio. Procesor korzysta także z nowego silnika sztucznej inteligencji Qualcomm, który wykorzystywany jest choćby w Surface Pro X do funkcji kontaktu wzrokowego, która sprawia, że naszym rozmówcom wydaje się, że patrzymy w kamerkę, a nie na ekran. Układ wspiera także aparaty 4K HDR (do 32 MP) z opcją nagrywania wideo HDR. Poradzi sobie także z obsługą monitorów 4K w 60 Hz. Oczywiście, podobnie jak ostatnio, nie zabrakło też łączności komórkowej 5G i 8cx Gen 2 wspiera zarówno technologię  Sub-6 GHz, jak i mmWave. Pierwszym urządzeniem, które zrobi użytek z tego SoC, jest Acer Spin 7. Niestety nie ujawniono jeszcze jego daty premiery i ceny. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 8cx Gen 2 5G - nowy pecetowy procesor ARM od Qualcomm

 0