Snapdragon X60 - Qualcomm zapowiada 5 nm modem 5G

Snapdragon X60 - Qualcomm zapowiada 5 nm modem 5G

Qualcomm mocno stawia na technologię 5G, dlatego też amerykański gigant zaprezentował swój trzeci modem 5G. I tak, po Snapdragonie X50 i Snapdragonie X55 przyszedł czas na Snapdragon X60. Producent podkreśla, że jest to pierwszy na świecie modem 5G produkowany w 5 nm procesie technologicznym. Co więcej, X60 pochwalić może się też imponującymi prędkościami, ponieważ teoretycznie pozwala on uzyskać 7,5 Gb/s dla pobierania i 3 Gb/s na wysyłania, wspierając przy tym zarówno sub-6 GHz (czyli do 6 GHz), jak i fale milimetrowe znane jako mmWave (obecnie od 26 GHz do 38 GHz). Firma obiecuje, że dzięki tym możliwościom, X60 pozwoli sieciom 5G na uzyskanie szczytowych prędkości w oparciu o dostępne spektrum, umożliwiając jednocześnie operatorom zwiększenie pojemności i pokrycia sieci.   

Snapdragon X60 pozwala on uzyskać 7,5 Gb/s dla pobierania i 3 Gb/s na wysyłania, wspierając przy tym zarówno sub-6 GHz, jak i mmWave.

Podobnie jak swoi poprzednicy, Snapdragon X60 pracuje zarówno na sieciach TDD, jak i FDD, oferując tym samym prawdziwe globalne wsparcie dla 5G. Oczywiście modem zapewnia też wsparcie dla technologii łączności 4G LTE, jak również starszych pasm 3G i 2G. Nie da się jednak ukryć, że największą zaletą nowego modemu Qualcomm może być jego rozmiar, jest to bowiem dopiero drugi chip, który produkowany jest w litografii poniżej 7 nm, co powinno przełożyć się także na zwiększoną efektywność energetyczną. Kolejną nowością jest technologia Dynamic Spectrum Sharing (DSS), która pozwala operatorom na zmianę przeznaczenia pasm LTE dla uzyskania wyższych prędkości sieci i przyspieszenie rozlokowania 5G.

Warto też wspomnieć o Voice over New Radio (VoNR), które także stanowi nowość w modemie Snapdragon X60, zapewniając samodzielną wysokiej jakości usługę głosową przez 5G. Nowy układ otrzymał również odświeżony moduł QTM535 fal milimetrowych, który został pomniejszony, umożliwiając tym samym uzyskanie smuklejszych smartfonów. Qualcomm zamierza rozpocząć rozsyłanie próbek nowego modemu X60 oraz modułu QTM535 jeszcze w obecnym kwartale, ale firma spodziewa się, że pierwsze telefony, które zrobią z nich użytek, pojawią się na rynku dopiero na początku 2021 roku, więc praktycznie za rok. W tym roku jednak wszystkie smartfony wyposażone w Snapdragona 865 muszą być wyposażone w modem Snapdragon X55 (Qualcomm sprzedaje je w pakiecie).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon X60 - Qualcomm zapowiada 5 nm modem 5G

 0