Snapdragon X Elite przetestowany. Idzie łeb w łeb z procesorami Intela i AMD

Snapdragon X Elite przetestowany. Idzie łeb w łeb z procesorami Intela i AMD

Wyciekły najnowsze testy nadchodzącego procesora Qualcomm Snapdragon X Elite w jego 12-rdzeniowej odmianie. Okazuje się, że laptopowy układ Qualcomm dorównuje pod względem wydajności nowoczesnym chipom AMD i Intela, przynajmniej w benchmarkach syntetycznych. 

Układ Qualcomm Snapdragon X Elite będzie dostępny w konfiguracji 12-rdzeniowej z łącznie 8 rdzeniami o wysokiej wydajności i 4 rdzeniami zoptymalizowanymi pod kątem efektywności energetycznej, a całość produkowana jest przez TSMC w 4 nm litografii. Taktowanie chipa zostanie ustawione na 4,3 GHz dla 1–2 rdzeni i 3,8 GHz dla wszystkich rdzeni przy zastosowaniu dużej pojemności pamięci podręcznej - 42 MB. Układ pojawiał się już wcześniej w bazie danych Geekbench 6, gdzie wypadał naprawdę przyzwoicie, ale najnowsze wyniki z tego oprogramowania pozwalają zobaczyć, czego możemy się spodziewać po ostatecznej wersji tego SoC, który zadebiutować ma na rynku w połowie roku. 

Wyniki Snapdragona X Elite można zestawić z konkurencyjnymi chipami od AMD i Intela i okazuje się, że propozycja Qualcomm wypada na tym tle naprawdę solidnie.

 Snapdragon X Elite

12-rdzeniowy procesor Snapdragon X Elite pracował podczas testu z częstotliwością bazową 4,01 GHz. Procesor jest identyfikowany jako „ARMv8 (64-bit) Family 8 Model 1 Revision 201” z numerem modelu „X1E80100” i działał na platformie Qualcomm ZH-WXX z 32 GB pamięci LPDDR5x. Pod względem wydajności procesor uzyskał 2574 punkty w testach jednordzeniowych i 12562 punkty w testach wielordzeniowych.

 Snapdragon X Elite

Źródło: WccfTech

Te wyniki możemy zestawić z konkurencyjnymi chipami od AMD i Intela i okazuje się, że propozycja Qualcomm wypada na tym tle naprawdę solidnie. Co prawda Intel Core Ultra 9 185H przoduje w wielowątkowych benchmarkach, ale już Ryzen 9 7940HS, który ma zasadniczo tę samą specyfikację co 8840HS, pozostaje nieco w tyle - można było się tego spodziewać, ponieważ jest to 8-rdzeniowy układ w porównaniu z 12-rdzeniowym Snapdragonem i 16-rdzeniową propozycją Intela.

snpdragon

Źródło: WccfTech

W swoich oficjalnych testach Qualcomm chętnie porównywał się z układem Apple M3, podkreślając imponujące wyniki w zakresie wydajności swojego procesora. Na ostateczne wnioski musimy poczekać do premiery Snapdragon X Elite i pierwszych rzeczywistych testów tego SoC. Wtedy przekonamy się, czy Qualcomm w końcu podbije rynek PC. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon X Elite przetestowany. Idzie łeb w łeb z procesorami Intela i AMD

 0