Snapdragon XR1 to nowy procesor dedykowany headsetom AR/VR

Snapdragon XR1 to nowy procesor dedykowany headsetom AR/VR

Snapdragony od Qualcomm od dłuższego czasu nie są już kojarzone jedynie ze smartfonami czy tabletami i zasilają również smartwatche, laptopy czy headsety VR, a amerykański producent postanowił rozszerzyć swoją ofertę o mobilny układ dedykowany urządzeniom do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Snapdragon XR1 to pierwsza platforma dedykowana technologii Extended Reality (XR) od Qualcomm i jej procesor zaprojektowano właśnie z myślą o wykorzystaniu w headsetach AR i VR. Ten zapewniać ma lepsze doświadczenia korzystania z mainstreamowych gogli, oferując wyższej jakości wizualia, lepsze audio oraz wsparcie dla interaktywnego sterowania 3-DoF i 6-DoF. Co więcej, producent potwierdził, że takie firmy jak Meta, Vive, Vuzix czy Pico pracują już nad produktami, które zrobią użytek z układu XR1 i te trafić mogą do sprzedaży jeszcze w tym roku. Sam procesor zapewnia wsparcie dla wideo w rozdzielczości 4K do 60 kl./s, trójwymiarowych nakładek, dwóch wyświetlaczy i popularnych graficznych API: OpenGL, OpenCL i Vulkan. Za sprawą procesora ISP Spectra, może też redukować zaszumienie, uzyskując lepszej jakości obraz.

XR1 pozycjonowany jest nieco niżej niż platforma Snapdragon 845 VR

Platforma korzysta też z technologii audio od Qualcomm, takich jak 3D Audio Suite, Aqstic i aptX, zapewniając wysokiej jakości dźwięk hi-fi, jak również wsparcie dla technologii "Always On, Always-Listening". System Head Related Transfer Functions pozwala natomiast uzyskać wrażenie dźwięku dochodzącego z konkretnego punktu w przestrzeni,  zapewniając bardziej realistyczne wrażenia. Od producentów headsetu zależeć będzie, czy zdecydują się na 3 stopnie swobody czy 6 stopni swobody kontroli i śledzenia ruchów głowy. Poza tym procesor korzysta z heterogenicznego przetwarzania, co oznacza, że delegować może zadania do różnych rdzeni, uzyskując wydajniejszą pracę. Qualcomm nie chce zdradzać szczegółów jego specyfikacji (wiemy tylko o bazującym na ARM CPU i GPU czy silniku AI), ale XR1 pozycjonowany jest nieco niżej niż platforma Snapdragon 845 VR). Czekamy więc na pierwsze gogle wyposażone w Snapdragona XR1.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon XR1 to nowy procesor dedykowany headsetom AR/VR

 0