Sojusz Five Eyes: Nie ma większego zagrożenia dla innowacji i bezpieczeństwa niż Chiny

Sojusz Five Eyes: Nie ma większego zagrożenia dla innowacji i bezpieczeństwa niż Chiny

Agencje wywiadowcze należące do sojuszu Five Eyes wyrażają publicznie swoje obawy dotyczące sytuacji w Chinach.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady i Nowej Zelandii podczas spotkania na Uniwersytecie Stanforda omówili pojawiające się zagrożenia w zakresie innowacji i bezpieczeństwa. Dyrektor FBI, Christopher Wray, wyraził przekonanie, że nie ma większego zagrożenia dla innowacji i bezpieczeństwa niż Chiny. Mike Burgess, dyrektor generalny Australijskiej Organizacji Wywiadu Bezpieczeństwa, podkreślił, że rząd Chin jest zaangażowany w "najbardziej trwałą, skalowalną i wyrafinowaną kradzież własności intelektualnej" oraz w zdobywanie specjalistycznej wiedzy w sposób nieznany dotąd w historii ludzkości. Wray zwrócił uwagę na "bezprecedensową" skalę prób kradzieży własności intelektualnej przez Chiny, które stanowią wyzwanie zarówno pod względem rozmiaru, jak i zakresu. Program hakerski Chin jest większy niż wysiłki wszystkich innych krajów razem wzięte.

Sojusz "Five Eyes" - koalicja agencji wywiadowczych z Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych twierdzi, że nie ma większego zagrożenia dla innowacji i bezpieczeństwa niż kradnące okrycia i atakujące innych Chiny.

 

W działaniach hakerskich ze strony Pekinu uczestniczą zarówno tradycyjni agenci państwowi, jak i "nietradycyjni" agenci, którzy działają w ukryciu w firmach i wykorzystują "pozornie nieszkodliwe inwestycje w ramach wspólnych przedsięwzięć" do kradzieży innowacyjnych technologii z Zachodu. Dyrektor FBI zauważył, że Chiny mogą równocześnie wykorzystywać wszystkie te narzędzia w sposób niespotykany dotąd.

Sojusz wywiadowczy Five Eyes jest zaniepokojony zagrożeniem, jakie Chiny stanowią dla innowacyjnych technologii, takich jak obliczenia kwantowe, robotyka, biotechnologia i sztuczna inteligencja. Sztuczna inteligencja w szczególności budzi obawy, ponieważ może być wykorzystywana do tworzenia złośliwego oprogramowania, zaawansowanych ataków typu spear-phishing oraz kampanii dezinformacyjnych.

Chiny obecnie wykorzystują generatywne algorytmy sztucznej inteligencji do tworzenia fałszywych treści audio i wizualnych oraz próbują szpiegować firmy zaangażowane w rozwijanie tych technologii. Dyrektor generalny MI5 z Wielkiej Brytanii, Ken McCallum, podkreślił, że osoby pracujące nad najnowszymi innowacjami powinny uwzględnić aspekt bezpieczeństwa narodowego jako jeden ze swoich priorytetów, ponieważ geopolityka może mieć wpływ na każdego.

Sojusz "Five Eyes" to międzynarodowa koalicja agencji wywiadowczych z Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. To partnerstwo, wywodzące się z nieformalnych tajnych spotkań podczas II wojny światowej, dzisiaj uważane jest za jedną z najbardziej wszechstronnych i skutecznych inicjatyw w dziedzinie wymiany informacji wywiadowczych i współpracy międzynarodowej w dziedzinie wywiadu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sojusz Five Eyes: Nie ma większego zagrożenia dla innowacji i bezpieczeństwa niż Chiny

 0