Sony i Honda zapowiadają pojazd elektryczny, który ma być salonem na kołach

Sony i Honda zapowiadają pojazd elektryczny, który ma być salonem na kołach

Sony i Honda ogłosiły prezentację Afeeli, pojazdu wypchanego technologią, który obie firmy określają jako system rozrywki na kołach, oparty na rozwiązaniach firmy Qualcomm. Oczywiście Afeela może być także wykorzystywana jako środek transportu.

Honda i Sony wkrótce wypuszczą własny "salon na kołach".

Sony Honda Mobility (SHM), spółka powołana przez obie firmy do produkcji tego pojazdu, wyraziła zamiar rozwijania Afeeli jako inteligentną formę mobilności. Planują oni nie tylko tradycyjne funkcje samochodów, ale także nowe możliwości, aby uczynić z mobilności wyjątkowe i przyciągające użytkowników doświadczenie. Honda przyczyni się do projektu swoim doświadczeniem motoryzacyjnym i obsługą posprzedażową, podczas gdy Sony zajmuje się aspektami obrazowania, wykrywania, telekomunikacji, sieci i rozrywki. Według SHM, Afeela będzie się stale rozwijać, umożliwiając programistom i twórcom tworzenie aplikacji i usług opartych na tym pojeździe. Dodatkowo zapewni cyfrową platformę do współtworzenia, co pozwoli na stały rozwój tej nowoczesnej formy mobilności.

„Afeela” to podzespoły Qualcomm, mnóstwo ekranów, system Android i własny ekosystem aplikacji. Samochód będzie również jeździł ;)

Więcej szczegółów na temat platformy zostanie ujawnionych w najbliższych dniach. Na obecną chwilę tworzenie elementów, takich jak treść „paska multimediów”, projektowanie motywów ekranu panoramicznego, dostosowywanie dźwięków eMotor oraz korzystanie z usług nawigacyjnych jest już możliwe. Dzięki interfejsom API w chmurze ustanowionym przez SHM, programiści mogą łatwo nawiązywać połączenia między serwerami. Afeela obsługuje system Android, co powinno ułatwić programistom tworzenie i dostosowywanie aplikacji oraz usług zgodnych z tą platformą.

W niektórych raportach zauważono, że w tym futurystycznym projekcie rezygnuje się z tradycyjnych klamek na rzecz rozpoznawania twarzy, co wskazuje na wyjątkowe podejście do interakcji z pojazdem. Po wejściu do środka użytkownicy zostaną przywitani dużym, poziomym ekranem dotykowym, na którym będą mogli cieszyć się treściami wideo lub dźwiękowymi. Taki projekt sprawia, że pojazd staje się rodzajem mobilnego salonu, łącząc komfort z nowoczesną technologią.

Nazwa "Afeela" ma na celu wprowadzenie konsumentów w obszar, w którym zmysły odgrywają kluczową rolę, ponieważ "dotyk" stanowi centralny element doświadczenia mobilności. Pomimo że niektórzy mogli by preferować wykorzystanie klasycznych nazw produktów Sony, takich jak "Walkman" czy "PlayStation", nowa nazwa "Afeela" zdaje się być nierozerwalnie związana z konceptem i filozofią tego projektu. 

Projekt ten został początkowo ogłoszony w październiku 2022 roku z planami jego produkcji w USA, co jest odpowiedzią na zachęty podatkowe. Dostawy samochodów planowane są na rok 2026, z pierwszym rynkiem docelowym w Ameryce Północnej, a następnie w Japonii.

Początkowe plany zakładały, że Afeela będzie posiadać poziom automatyzacji jazdy na poziomie 3 w ograniczonych sytuacjach i na poziomie 2 w innych środowiskach, co jest zgodne z systemami rozwijanymi przez innych producentów, takich jak Tesla czy Ford. W zakresie rozrywki, firma Epic Games przygotowuje coś specjalnego.

Pojazd wyposażony jest w 45 kamer i liczne czujniki, a jego ogromna moc obliczeniowa sięga 800 bilionów operacji na sekundę, dzięki samochodowym układom SoC firmy Qualcomm.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony i Honda zapowiadają pojazd elektryczny, który ma być salonem na kołach

 0