Sony i Microsoft ograniczają produkcję swoich konsol

Sony i Microsoft ograniczają produkcję swoich konsol

Według danych PlayStation 5 sprzedało się dwa razy lepiej niż Xbox Series X/S. Najwyraźniej jednak Sony nie jest do końca zadowolone z wynku, bowiem dołączyło do Microsoftu, które tnie produkcję swoich konsol.

Jak wynika ze statystyk Take-Two, które opracowały firmy analityczne IDG Consulting i Newzoo, a także Entertainment Software Association (ESA), na rynku dostępnych jest 77 milionów konsol. Sony ogłosiło 9 grudnia 2023 roku, że przekroczyła poziom 50 mln egzemplarzy, co oznacza, że w przypadku Xboxa jest to 27 milionów konsol. Co ciekawe zarówno Sony jak i Microsoft nie są usatysfakcjonowani wynikiem osiągniętym przez swoje urządzenia i postanowili ciąć produkcję PS5 i Xbox Series X/S.

Sony zdecydowało o ograniczeniu produkcji PS5, a Microsoft o wstrzymaniu tworzenia nowych konsol Xbox Series w pierwszym kwartale.

Sony i Microsoft ograniczają produkcję swoich konsol. PS5 i Xbox Series X/S notują gorszą sprzedaż?

Według Businesstoday oraz Install Base obie korporacje zmniejszą produkcję konsol i w przypadku Sony w pierwszym kwartale 2024 r. liczba tworzonych w fabrykach konsol PlayStation 5 zmaleje z 1 mln do 500 tysięcy egzemplarzy miesięcznie. To zauważalna różnica. Najdalej idzie Microsoft, który zdecydował nie tyle ograniczeniu produkcji Xbox Series X/S, lecz jej całkowitym wstrzymaniu w pierwszym kwartale.

Powód jest prosty, otóż Sony oraz Microsoft błędnie oceniły sytuację i popyt na swoje urządzenia. W przeszłości było ogromne zainteresowanie konsolami nowej generacji z racji premiery, a potem z powodu kłopotów z łańcuchem dostaw i brakiem towaru w sklepach. Wówczas szaleli nawet scalperzy wykupujący dostępne partie sprzętu i wystawiający po zawyżonych cenach w sieci.

Obecnie braki zostały wyeliminowane, a PS5 i Xbox Series bez trudu kupimy w sklepach. To m.in. przełożyło się na gorsze wyniki, które szczególnie osiąga Microsoft. Zmniejszenie czy wstrzymanie produkcji w jednym kwartale nie oznacza od razu kryzysu. Oby jednak takich decyzji producenci nie podjęli w następnych kwartałach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony i Microsoft ograniczają produkcję swoich konsol

 0