Sony IMX500 i IMX501 - pierwsze sensory ze sztuczną inteligencją

Sony IMX500 i IMX501 - pierwsze sensory ze sztuczną inteligencją

Sony zapowiedziało dwa nowe sensory wizyjne, IMX500 oraz IMX501, które, jak nie omieszkał pochwalić się japoński producent, są pierwszymi na świecie z wbudowaną funkcjonalnością przetwarzania sztucznej inteligencji. Taka bezpośrednia integracja AI z sensorem zapewnić ma kilka konkretnych korzyści, a tak przynajmniej twierdzi producent. Co prawda na chwilę obecną nie wiemy jeszcze, czy nowe matryce Sony trafią do konsumenckich produktów, gdyż ich głównym przeznaczeniem wydają się sektory profesjonalny i przemysłowy (choćby w zakresie handlu), ale biorąc pod uwagę, jak dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio takie technologie jak rozszerzona rzeczywistość (AR), jest spora szansa, że ktoś w końcu zdecyduje się z nich skorzystać w swoich produktach.

Sony zapowiedziało dwa nowe sensory wizyjne, IMX500 oraz IMX501, które są pierwszymi na świecie z wbudowaną funkcjonalnością sztucznej inteligencji.

Wśród korzyści płynących z integracji sztucznej inteligencji w ramach sensorów Sony wymienia fakt, że wszystkie obliczenia w ramach AI wykonywane są lokalnie, bez konieczności wysyłania danych do chmury. Co więcej, nie trzeba też wspierać się SoC czy procesorem NPU, a to za sprawą zintegrowanego układu. Sensory te zwiększają także bezpieczeństwo i prywatność, ponieważ pozyskiwane z nich dane otrzymujemy w formie metadanych, a przetwarzanie odbywa się całkowicie na urządzeniu. IMX500 i IMX501 zmniejszają również pobór energii oraz koszty komunikacyjne. Nowe sensory wizyjne Sony radzić mają sobie z rozpoznawaniem prostych obiektów, gdyż układy AI wspomagać będą analizę obrazu w tym zakresie, choć trzeba pamiętać, że brak dedykowanego do tych celów procesora sprawia, że nie ma mowy o bardzo skomplikowanych operacjach.

IMX500 oraz IMX501 to sensory o rozdzielczości 12,3 MP, typu 1/2.3 (przekątna 7,857 mm), które są w stanie rejestrować obraz w rozdzielczości 4K przy 60 kl./s. IMX500 to „goły” chip, a większy IMX501 zawiera obudowany produkt. Zapewne trafią one do sklepów, gdzie mogą np. liczyć ilu klientów weszło do środka, po zainstalowaniu nad półkami sprawdzą się też do monitorowania ilości towaru, a po umieszczeniu na suficie mogą tworzyć swoistą mapę termiczną, identyfikując miejsca, gdzie gromadzi się więcej osób. Potencjalnych zastosowań jest więc naprawdę sporo, a Sony rozpoczęło już wysyłkę próbek IMX500 do partnerów i w przyszłym miesiącu rozpocznie ten sam proces z IMX501.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony IMX500 i IMX501 - pierwsze sensory ze sztuczną inteligencją

 0