Doczekamy się nowego PSP i PS Vita. Sony chce wrócić do handheldów przy okazji PS6

Doczekamy się nowego PSP i PS Vita. Sony chce wrócić do handheldów przy okazji PS6

Znany informator z forum NeoGAF, działający pod pseudonimem HeisenbergFX4 (rozpoznawalny wcześniej z trafnych przecieków dotyczących Xboksa), ujawnił nowe informacje na temat planów Sony. Według niego japoński gigant pracuje obecnie nad nową, w pełni przenośną konsolą, która ma zadebiutować równolegle z PlayStation 6, prawdopodobnie w 2026 lub 2027 roku.

Z przecieków wynika, że Sony nie zamierza wracać jedynie do formuły znanej z PSP czy PS Vita. Nowa konsola ma być od podstaw zaprojektowana jako nowoczesny handheld, rywalizujący z urządzeniami takimi jak Nintendo Switch 2, Steam Deck czy ASUS ROG Ally.

Japoński gigant podobno pracuje nad nową, w pełni przenośną konsolą, która ma zadebiutować równolegle z PlayStation 6.

Nie mówimy więc o akcesorium typu PlayStation Portal, a o pełnoprawnej platformie gamingowej, najpewniej opartej na systemie operacyjnym zoptymalizowanym do pracy mobilnej, z pełnym dostępem do gier i usług z ekosystemu PlayStation. Jeśli plotki się potwierdzą, byłby to pierwszy tak poważny krok Sony w stronę mobilnego gamingu od czasu porażki PS Vita.

Twarde realia: taryfy USA-Chiny i możliwe podwyżki cen

Co ciekawe, plany wydawnicze Sony są ściśle związane z globalną sytuacją gospodarczą. Amerykańskie cła na produkty importowane z Chin, które mogą zostać zaostrzone na mocy decyzji administracji Trumpa, stawiają producentów elektroniki pod ścianą. Sony podczas ostatniego spotkania z inwestorami przyznało, że nowe cła mogą kosztować firmę nawet 100 miliardów jenów, czyli około 640 milionów dolarów.

W odpowiedzi na te wyzwania, Sony otwarcie rozważa podniesienie cen swoich urządzeń, aby zrekompensować rosnące koszty produkcji i logistyki. Oznacza to, że zarówno PlayStation 6, jak i nowa konsola przenośna, mogą być droższe niż przewidywano, co będzie szczególnie istotne dla konsumentów w Europie i Ameryce Północnej.

Nowa wojna konsol przenośnych?

Jeśli doniesienia się potwierdzą, rynek konsol przenośnych w drugiej połowie dekady stanie się polem intensywnej rywalizacji. Nintendo lada moment wypuści na rynek Switch 2, który ma podnieść poprzeczkę pod względem wydajności i grafiki. Valve z kolei rozwija następcę Steam Decka, a chińskie marki (np. AYANEO) nie zwalniają tempa. Wejście Sony do tej gry z nowym sprzętem mogłoby wywrócić układ sił.

Dużą niewiadomą pozostaje strategia gier. Czy nowy handheld otrzyma własne, ekskluzywne tytuły, czy też skupi się na streamingu i zdalnym graniu? A może połączy te możliwości w jedną platformę?

Czekamy na konkrety

Na ten moment Sony nie potwierdziło oficjalnie żadnych planów związanych z nową konsolą przenośną. Jeśli przecieki są prawdziwe, firma zapewne zachowa milczenie do momentu zbliżającej się premiery PlayStation 6. Jednak historia pokazuje, że gdy dym się unosi, ogień zwykle nie jest daleko.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Doczekamy się nowego PSP i PS Vita. Sony chce wrócić do handheldów przy okazji PS6

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł