Sony podaje oficjalne wyniki sprzedaży konsoli PlayStation 5

Sony podaje oficjalne wyniki sprzedaży konsoli PlayStation 5

Sony po raz pierwszy pochwalilo się oficjalnymi danymi sprzedaży konsoli PlayStation 5. Jak wynika z raportu finansowego firmy za ostatni kwartał ubiegłego roku, japoński gigant sprzedał do końca 2020 roku 4,5 mln egzemplarzy PS5. Nie da się jednak ukryć, że wynik ten, choć imponujący, to mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie trudności z podażą, które sprawiają, że zakup konsoli, od jej premiery w listopadzie zeszłego roku, jest niezwykle trudny i wielu zainteresowanych sprzętem graczy musiało obejść się smakiem, czekając na kolejne dostawy. Co więcej, producent po raz pierwszy potwierdził także, że koszt produkcji PS5 jest wyższy od rynkowej ceny urządzenia, co oznacza, że Sony dopłaca do każdej sprzedanej sztuki. Jest to jednak normalne na początku cyklu życia nowej generacji. 

Jak wynika z raportu finansowego firmy za ostatni kwartał ubiegłego roku, japoński gigant sprzedał do końca 2020 roku 4,5 mln egzemplarzy PS5.

Sony podaje oficjalne wyniki sprzedaży konsoli PlayStation 5

Nie powinno też dziwić, że po premierze następcy, mocno spadło zainteresowanie PlayStation 4, które sprzedało się w czwartym kwartale w ilości tylko 1,4 mln egzemplarzy, co oznacza wynik gorszy aż o 77% względem analogicznego okresu 2019 roku. Wydawać mogło się jednak, że braki PS5 spowodują większe zainteresowanie PS4, tymczasem starsza konsola w gorącym czwartym kwartale sprzedała się słabiej niż w trzecim. Sony ma jednak powody do zadowolenia, gdyż dział gamingowy firmy poradził sobie zdecydowanie lepiej niż przed rokiem, a wyniki przez niego uzyskane były najlepsze w historii. Przychód wzrósł aż o 40% (do 8,4 mld USD), a zysk operacyjny o 50% (do 763,3 mln), co wynikało głównie ze świetnej sprzedaży gier, subskrypcji PlayStation Plus i większych marży na PS4.  

Sony zauważa, że wydatki związane z premierą PS5 zrównoważyły ​​niektóre zyski. Wygląda jednak na to, że sprzedaż PS5 nie eksploduje, dopóki Sony nie będzie w stanie nadążyć za popytem. Jeśli zaś chodzi o porównanie wyników PS5 z PS4, to obie konsole zaliczyły bardzo podobny start, gdyż poprzednia generacja także uzyskała 4,5 mln sprzedanych sztuk w premierowym kwartale. Microsoft nie podał konkretnych danych dotyczących sprzedaży Xbox Series X lub Series S w swoim raporcie finansowym opublikowanym w zeszłym tygodniu, ale firma powiedziała, że ​​przychody ze sprzętu Xbox wzrosły o 86 procent rok do roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony podaje oficjalne wyniki sprzedaży konsoli PlayStation 5

 0