Sony prezentuje Project Q. Handheld jako dodatek do PS5

Sony prezentuje Project Q. Handheld jako dodatek do PS5

Sony oficjalnie potwierdziło, że pracuje nad handheldem PlayStation, który pozwoli na granie w gry z PS5. Ten został ogłoszony podczas wczorajszego PlayStation Showcase i nosi nazwę Project Q.

Project Q, czyli gadżet dla PS5

„Wprowadzimy na rynek dedykowane urządzenie, które umożliwi streaming dowolnej gry z konsoli PS5 za pomocą Remote Play przez Wi-Fi” – powiedział szef PlayStation, Jim Ryan, podczas PlayStation Showcase. „Sprzęt wewnętrznie znany jako „Project Q”,ma 8-calowy ekran HD oraz wszystkie przyciski i funkcje kontrolera bezprzewodowego DualSense”. Mówiąc dokładniej, otrzymamy ekran LCD obsługujący 1080p i 60 klatek na sekundę przez Wi-Fi, a handheld będzie zawierał zarówno spusty adaptacyjne, jak i dotykowe sprzężenie zwrotne DualSense. Urządzenie ma zostać wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku, chociaż Sony nie ujawniło jeszcze dokładnie, kiedy i ile może kosztować.

Sony oficjalnie potwierdziło, że pracuje nad handheldem PlayStation, który pozwoli na granie w gry z PS5.

Drobnym druczkiem na dole prezentacji Sony napisano, że gry, w które zagramy na Q, muszą być zainstalowane na samej konsoli PlayStation 5 — jest to więc gadżet towarzyszący dużej konsoli, a nie samodzielna platforma, typu Steam Deck, a handheld Japończyków nie pozwoli też na granie w chmurze. 

Jednak Sony jest jedną z czołowych firm oferujących usługę grania w chmurze, którą zresztą obecnie wydaje się remontować (tak wynika z ofert pracy), więc możliwe jest, że Q z czasem otrzyma funkcję gry w chmurze. Dziwne wydawałoby się pominięcie usług, dzięki którym Sony może zarobić więcej.

Krótka prezentacja Sony nie ujawniła, czy będziemy mogli używać Q do strumieniowego przesyłania gier poza domem: Remote Play obsługuje obecnie połączenia przez sieć komórkową, chociaż może być konieczne powiązanie go z telefonem lub hotspotem, ponieważ Sony na razie wspomina tu tylko Wi-Fi.

Project Q to odpowiedź na renesans handheldów

Wydaje się, że dzięki Project Q Sony odpowiada na swoisty renesans handheldów. Nintendo Switch jest oczywiście absolutnym hitem, ale dzięki nowszym urządzeniom, takim jak Steam Deck firmy Valve i ROG Ally od Asusa, gracze mają coraz większy wybór w tym segmencie. Ograniczenia Project Q sprawiają jednak, że Sony raczej nie zagra w tej samej lidze, ale dla właścicieli PS5 może być ciekawym dodatkiem.  

Jeśli chcecie wypróbować Remote Play, aby streamować gry z PS5, nie musicie czekać na nowy handheld Sony. Większość iPhone'ów, telefonów z systemem Android, urządzeń Windows lub Mac może to zrobić, a jest nawet aplikacja dla systemu Linux, którą można załadować na Steam Deck o nazwie Chiaki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony prezentuje Project Q. Handheld jako dodatek do PS5

 0