Sony zapewnia, że cena PS5 będzie atrakcyjna

Sony zapewnia, że cena PS5 będzie atrakcyjna

Ten tydzień okazał się być bardzo ekscytujący dla fanów konsol, a w szczególności PlayStation, ponieważ Sony potwierdziło wiele bardzo ciekawych szczegółów odnośnie PS5. Mark Cerny, który odpowiedzialny jest za opracowanie nowej konsoli, zdradził, że napędzana będzie przez ośmiordzeniowy procesor AMD, bazujący na architekturze Zen 2, który wspomagany będzie przez GPU z rodziny Navi. Co więcej, SoC otrzyma dedykowany układ audio, jak również super szybki dysk SSD, którego wydajność ma być wyższa niż cokolwiek, co obecnie oferowane jest na rynku konsumenckim. Nie można też zapomnieć o wsparciu dla 8K i ray tracingu oraz zachowaniu zbliżonej architektury, dzięki czemu PlayStation 5 oferować będzie wsteczną kompatybilność z PlayStation 4. Biorąc to wszystko pod uwagę, wydawać by się mogło, że cena PS5 będzie astronomiczna i tym samym sprzęt trafi tylko w ręce entuzjastów i oddanych fanów, ale okazuje się, że niekoniecznie.

Cena PS5 ma być atrakcyjna dla graczy w świetle zaawansowanych funkcji, jakie oferować będzie produkt.

Peter Rubin z redakcji Wired, który przeprowadził rozmowę z Cernym odnośnie PS5, udzielił komentarza w sprawie ceny PS5. Rubin zapytał architekta Sony o to, w jaki przedział cenowy celują w przypadku next-gena i ten odpowiedział, że jego zdaniem będą w stanie wypuścić sprzęt w SRP (sugerowana cena producenta), które będzie atrakcyjne dla graczy w świetle zaawansowanych funkcji, jakie oferować będzie produkt. Kiedy jednak dziennikarz próbował wycisnąć z Cerny’ego nieco więcej i dopytać, czy oznacza to, że PlayStation 5 kosztować będzie więcej niż obecnie PlayStation 4 Pro, ten nabrał wody w usta i stwierdził jedynie, że to wszystko, co może zdradzić na tę chwilę w tym temacie. Niemniej jednak, jego pierwszy komentarz w tej sprawie wydaje się być obiecujący i niewykluczone, że Sony sprzedawać będzie początkowo sprzęt po kosztach, by zdobyć jak największą bazę użytkowników na starcie i zacznie zarabiać na konsoli dopiero po jakimś czasie (jest to dość powszechna praktyka w tej branży).

PlayStation 5. Sony zdradziło pierwsze szczegóły o następcy PS4

Warto przypomnieć, że PlayStation 4 debiutowało globalnie w 2013 roku w cenie 399 USD (w Polsce było to 1799 PLN), a cena PlayStation 4 Pro, które pojawiło się na rynku trzy lata później, była na starcie praktycznie identyczna. Po ogłoszeniu pierwszych rewelacji odnośnie PS5 wielu komentatorów spekulowało, że postawienie na Zen 2 i Navi oraz supernowoczesny dysk SSD, najpewniej o pojemności 1 TB lub nawet 2 TB, oznacza wyraźny skok cenowy względem poprzednika i konsola kosztować będzie przynajmniej 499 USD. Trzeba jednak pamiętać, że do premiery urządzenia pozostało jeszcze zapewne półtora roku i do tego czasu stosowane w niej technologie mogą już nieco okrzepnąć , a co za tym idzie i stanieć. Niemniej jednak wyższa cena startowa względem poprzednika wciąż wydaje się być bardzo prawdopodobna, choć jak pokazuje obecna generacja, duża część graczy woli dopłacić do lepszej jakości sprzętu, który zapewnia wyższą wydajność.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony zapewnia, że cena PS5 będzie atrakcyjna

 0