SpaceX grozi bankructwo. Elon Musk ostrzega pracowników

SpaceX grozi bankructwo. Elon Musk ostrzega pracowników

Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX w wewnętrznej notatce przedstawił krytyczną sytuację dotyczącą produkcji silników do swoich rakiet. Problemy z produkcją zagrażają projektowi Starship i satelitarnej usłudze internetowej Starlink. Musk przyznaje, że firma może zbankrutować, jeśli te problemy nie zostaną szybko rozwiązane.

CNBC i Space Explored pozyskali wewnętrzną wiadomość, którą Elon Musk wysłał z okazji Święta Dziękczynienia. Z treści wynika, że kryzys związany z produkcją silników Raptor jest gorszy, niż wcześniej zdawał sobie sprawę Musk. Elon, który znany jest z niechęci do urlopów, a nawet spania na hali produkcyjnej, znów odwołał swój planowany wypoczynek, prosząc wszystkich w firmie o szybkie naprawienie "katastrofy". "Miałem zamiar wziąć wolne w ten weekend, jako mój pierwszy wolny weekend od dłuższego czasu, ale zamiast tego będę na linii Raptor przez całą noc i przez cały weekend." Problem dotyczy uruchomienia produkcji silników Raptor, które są niezbędne do wystrzeliwania satelitów usługi internetowej Starlink. Silniki te opracowano z myślą o rakietach Starship, które mają być wykorzystane w 2023 do misji księżycowej, a w przyszłości dostarczyć człowieka na Marsa. Jednak w chwili obecnej są one kluczowe dla usługi Starlink.

Elon Musk ostrzega przed nieuchronnym bankructwem SpaceX, jeśli problemy z produkcją silników Raptor do rakiet Starship nie zostaną rozwiązane. Rakiety te są kluczowe do umieszczania satelitów Starlink na orbicie. Bez satelitów nie można uruchomić milionów produkowanych obecnie terminali do łączności internetowej.

Musk wyjaśnia w e-mailu, że SpaceX zwiększa produkcję terminali, z których będą korzystać klienci Starlink, aby uzyskać dostęp do internetu. Plany SpaceX, aby budować miliony jednostek rocznie, pochłoną "ogromny kapitał", jednak terminale będą bezużyteczne, chyba że firma umieści wystarczającą liczbę satelitów na orbicie. "Sprowadza się to do tego, że stoimy w obliczu realnego ryzyka bankructwa, jeśli nie uda nam się osiągnąć wskaźnika lotów statku kosmicznego przynajmniej raz na dwa tygodnie w przyszłym roku" – napisał Musk.

"Pogłębiły się w problemy po niedawnym odejściu kierownictwa wyższego szczebla, niestety okazały się one znacznie poważniejsze niż zgłaszano. Nie da się tego przykryć lukrem" - napisał Musk, odnosząc się do odejścia dwóch wiceprezesów SpaceX odpowiedzialnych za produkcję rakiet. Źródła podają, że brak postępów doprowadził do usunięcia Willa Heltsleya - wiceprezesa odpowiedzialnego za napęd Raptor. Lee Rosen, wiceprezes SpaceX ds. misji i operacji startowych również odszedł w listopadzie, podobnie jak starszy dyrektor ds. misji i operacji startowych Ricky Lim. Wszyscy trzej pracowali w firmie od lat.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: SpaceX grozi bankructwo. Elon Musk ostrzega pracowników

 0