SpaceX wystrzeliwuje pierwszego satelitę szpiegowskiego Korei Południowej

SpaceX wystrzeliwuje pierwszego satelitę szpiegowskiego Korei Południowej

Wystrzelenie następuje niecałe dwa tygodnie po tym, jak Korea Północna poinformowała, że ​​pomyślnie wystrzeliła swojego satelitę szpiegowskiego o nazwie Malligyong-1.

SpaceX, firma założona przez Elona Muska i zajmująca się badaniami kosmicznymi, pomyślnie wyniosła na orbitę w piątek pierwszego wojskowego satelitę szpiegowskiego Korei Południowej oraz 25 innych statków kosmicznych. To wydarzenie miało miejsce w kontekście narastających napięć na Półwyspie Koreańskim po ostatnim wystrzeleniu przez Koreę Północną swojego satelity obserwacyjnego. W maju bieżącego roku Korea Południowa z sukcesem wyniosła na orbitę swojego pierwszego satelitę za pomocą krajowej rakiety nośnej Nuri. W celu umożliwienia pełnego, całodobowego nadzoru nad Półwyspem Koreańskim, kraj podpisał umowę z SpaceX na wystrzelenie pięciu satelitów szpiegowskich do 2025 roku. Rakieta, z wyraźnie namalowanym słowem „KOREA”, wyniosła na orbitę różnorodny zestaw małych satelitów z różnych krajów i organizacji, w tym pierwszego irlandzkiego satelitę, Eirsat-1.

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 powrócił na Ziemię, lądując w Strefie Lądowania 4 w Vandenberg. To już 250. pomyślne odzyskanie rakiety klasy orbitalnej przez SpaceX.

Satelita jest wyposażony w czujniki elektrooptyczne (EO) oraz czujniki podczerwieni (IR) o rozdzielczości 30 cm i jest to pierwszy w kraju wojskowy satelita szpiegowski. Rzecznik agencji donosi, że do 2025 roku planowane jest wyniesienie na orbitę kolejnych czterech satelitów SAR (radar z syntetyczną aperturą), powstałych we współpracy z Thales Alenia Space, Aerospace Industries oraz Hanwha Systems Corporation. "Technologia satelitarna, którą posiadamy, plasuje się w pierwszej piątce na świecie pod względem rozdzielczości i możliwości obserwacji Ziemi" - powiedział urzędnik ministerstwa obrony, cytowany przez agencję informacyjną Yonhap.

Wystrzelenie miało miejsce zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Koreę Północną, że 21 listopada pomyślnie wyniosła na orbitę swojego satelitę szpiegowskiego o nazwie Malligyong-1, wykorzystując technologię rakiet balistycznych, co narusza wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Stany Zjednoczone oraz inne kraje potępiły wystrzelenie Północy jako 'bezczelną prowokację', która 'zagraża destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa w regionie i poza nim'.

Eksperci wskazują, że w przypadku aktywacji satelity Północy, jego możliwości gromadzenia danych wywiadowczych, zwłaszcza dotyczących Korei Południowej, mogą być znaczące, dostarczając kluczowych informacji w przypadku konfliktu zbrojnego.

Wystrzelenie satelity Malligyong-1 przez Północ było trzecią próbą umieszczenia satelity szpiegowskiego na orbicie, po dwóch niepowodzeniach w maju i sierpniu. Seul oskarżył Północ o otrzymywanie pomocy technicznej od Moskwy w zamian za dostarczenie broni do wykorzystania w wojnie Rosji z Ukrainą.

Wśród innych ładunków Falcona znalazł się m.in. Eirsat-1, pierwszy irlandzki satelita CubeSat o wysokości 2U, zbudowany przez studentów i wykładowców University College Dublin, będzie testował innowacyjne technologie i prowadził eksperymenty naukowe w kosmosie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: SpaceX wystrzeliwuje pierwszego satelitę szpiegowskiego Korei Południowej

 0