Spada sprzedaż smartfonów. Huawei zaskakująco ciągle zwiększa udziały

Spada sprzedaż smartfonów. Huawei zaskakująco ciągle zwiększa udziały

Rynek smartfonów wciąż się kurczy i tylko trzech z pięciu największych graczy odnotowuje wzrost sprzedaży: Samsung, Xiaomi (nieznacznie) i, co zaskakujące, Huawei. Firma analityczna Gartner opublikowała dane dotyczące sprzedaży smartfonów na całym świecie za II kwartał 2019 roku, pokazując, niezbyt dobre dla tej branży statystyki. Łączna liczba dostaw spadła o 1,7 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, zmniejszając się z 374 milionów do 367 milionów. Problem polega na tym, że obecnie więcej osób czeka dłużej na uaktualnienie swoich telefonów do najnowszych urządzeń. 

Samsung, Huawei i Xiaomi to jedyne firmy, które odnotowały wzrost sprzedaży.

Samsung utrzymał swoją długo zajmowaną pozycję na szczycie tabeli, ponieważ jego dostawy wzrosły o prawie 3 miliony sztuk porównując rok do roku. Co ciekawe również i Huawei odnotowało wzrost aż o 16,3 procenta i to pomimo wszelkich skandali, sankcji nałożonych przez Trumpa i obaw o przyszłe relacje z Google. "W rezultacie obie firmy zwiększyły swój udział w rynku w tym kwartale, co spowodowało, że stanowiły one ponad jedną trzecią całkowitej sprzedaży smartfonów na całym świecie", powiedział Gartner. Podczas gdy działania rządu USA w sprawie zakazów nałożonych na chińskie smartfony, doprowadziły do początkowego spadku globalnej sprzedaży telefonów Huawei, te uległy one poprawie po ostatnim 90-dniowym odroczeniu sankcji. Firma przede wszystkim ma za sukces może podziękować swoim rodakom. Urządzenia Huawei zyskały na popularności w kraju o 31 procent, co daje 58 procent ogólnej sprzedaży Huawei w Chinach.

Niezbyt dobrze wygląda sprzedaż Apple, które zanotowało spadek dostaw iPhone'ów z 44 milionów do 38,5 miliona, co oznacza, że porównując rok do roku, dostawy zmalały o 13,8 procent. Samsung - największy rywal Cupertino, zdołał dostarczyć niemal dwukrotnie więcej urządzeń. Tim Cook, dyrektor generalny Apple, obwinia powolną sprzedaż w Chinach i program wymiany baterii jako czynniki wpływające na spadające dostawy. Gartner twierdzi, że sprzedaż smartfonów pozostanie "słaba" przez resztę roku i wyniesie 1,5 miliarda sztuk w 2019 roku. To mniej niż ubiegłoroczny wynik wynoszący 1,55 miliarda.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Spada sprzedaż smartfonów. Huawei zaskakująco ciągle zwiększa udziały

 0