Spadek cen pamięci DRAM w czwartym kwartale 2018 roku większy niż zakładano

Spadek cen pamięci DRAM w czwartym kwartale 2018 roku większy niż zakładano

Ceny pamięci DRAM pozostają na wysokim poziomie od dłuższego czasu i niestety dotychczas nie było widać końca tej stagnacji. Okresowo różni eksperci wietrzyli wprawdzie wzrosty i spadki, ale ostatecznie nie przekładało się to jakoś szczególnie na rzeczywistość. Tym razem ponownie mamy do czynienia z prognozą, która przewiduje upragnione zmniejszenie cen pamięci DRAM. DRAMeXchange twierdzi, że te spadną w dół o 5%, czyli znacznie bardziej niż pierwotnie przewidywano oraz co istotne, jest szansa na to, że utrzymają się one przez większość nadchodzącego 2019 roku. Z pewnością jest to dobra wiadomość dla wszystkich osób śledzących rynek podzespołów komputerowych, która wynika z kilku powodów, wymienionych w najnowszym raporcie DRAMeXchange.

Według prognoz ceny pamięci DRAM mają zaliczyć 5% spadek, czyli większy niż pierwotnie zakładano.

Spadek cen pamięci DRAM w czwartym kwartale 2018 roku większy niż zakładano

Zmiana obecnej sytuacji cenowej ma wynikać z topniejącego zainteresowania pamięciami DRAM, którego w opinii analityków nie poprawi nawet  zbliżający się gorący okres jesiennych i świątecznych wyprzedaży. Do tego dochodzi zwiększona ilość wyprodukowanych kości, jak również rosnąca pojemność DRAM-ów. Warto podkreślić, że w trzecim kwartale 2018 roku odnotowaliśmy mały skok wartości modułów, szczególnie układy dedykowane komputerom dla konsumentów oraz PC-tom serwerowym zaliczyły wzrost o 1-2%, podczas gdy DRAM dla urządzeń mobilnych utrzymał się na stałym poziomie. Co ciekawe, ceny kości produkowanych dla kart graficznych odnotowały w tym czasie drobny spadek, lecz niestety w żaden sposób nie przełożyło się to na wartość samych grafik.

Prognozowana obniżka to z całą pewnością bardzo ważna informacja dla klientów poszukujących kości pamięci do swoich komputerów i szansa na złapanie oddechu po dziesięciu kwartałach zadyszki. Oczywiście pamiętajmy, że są to wyłącznie analizy branżowych ekspertów, a przedstawiony raport nie musi mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Miejmy jednak nadzieję, iż tak się nie stanie, zaś cena dostępnych w sklepach RAM-ów faktycznie spadnie do rozsądnych oraz co najważniejsze opłacalnych stawek. Uważacie, że potencjalna korzystna zmiana na rynku przełoży się także na ceny pozostałego sprzętu?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Spadek cen pamięci DRAM w czwartym kwartale 2018 roku większy niż zakładano

 0