Specjalna edycja Intel Core i9 9900KS ma niższe IPC niż zwykły 9900K

Specjalna edycja Intel Core i9 9900KS ma niższe IPC niż zwykły 9900K

Wygląda na to, że nowy Intel Core i9 9900KS ma niższą wydajność IPC niż istniejący na rynku i9 9900K . Porównując zegar w zegar, starszy układ zapewnia lepszą wydajność, niż droższa specjalna edycja, która ma stać się najlepszym na świecie procesorem do gier. Portal  Tom's Hardware jest w posiadaniu egzemplarza, który nazywa "modelem przedprodukcyjnym" i intensywnie go testuje. Głównym powodem, dla którego sprawdzono IPC 9900K oraz 9900KS jest fakt, że nowy Core i9 wykorzystuje nowy stepping w 14nm++ (Stepping 13), które obejmuje rozwiązania sprzętowe eliminujące wiele luk w zabezpieczeniach znalezionych w procesorach Intela w ciągu ostatnich kilku lat.

Intel Core i9 9900KS ma niższą wydajność porównując zegar w zegar, niż starszy układ 9900K. Powodem może być zastosowanie poprawek bezpieczeństwa.

Stepping R0 w 9900KS różni się od steppingu P0 w 9900K i pojawiły się pogłoski, że  zawarte tu poprawki sprzętowe dla Fallout, Meltdown itp. faktycznie mają pewien wpływ na wydajność IPC w przypadku układów korzystających z nowego steppingu. Aby przetestować względną wydajność IPC dwóch ośmiordzeniowych procesorów Coffee Lake, ustawiono na obu  stałe taktowanie 3GHz, te same ustawienia pamięci i uruchomiono te same benchmarki. Wyniki pokazują, że w wielu testach porównawczych istnieje wyraźny "regres IPC" i tylko kilka wyników pokazuje, że 9900KS działa lepiej lub na równi z 9900K.

Różnica jest stosunkowo niewielka, a dodatkowo wczesne oprogramowanie płyty głównej obsługujące nowe układy może być winne różnicom w wydajności, ale wydaje się, że rzeczywiście nowy układ jest wolniejszy niż poprzedni procesor. Oznacza to, że jeśli będziecie mieli szczęście w loterii krzemowej i traficie na 9900K, który może wykręcić do 5 GHz na wszystkich rdzeniach, to otrzymacie szybszy procesor, niż nowy układ w edycji specjalnej. Różnica co prawda będzie niewielka, ale będzie istnieć. Jest to jednak interesujący przykład  i potencjalny dowód wpływu różnych luk w zabezpieczeniach Intela na wydajność.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Specjalna edycja Intel Core i9 9900KS ma niższe IPC niż zwykły 9900K

 0