Spectre i Meltdown powodem zwiększenia zużycia RAM przez Google Chrome

Spectre i Meltdown powodem zwiększenia zużycia RAM przez Google Chrome

Google Chrome od dawna cieszy się nie najlepszą opinią, jeśli chodzi o zużycie pamięci RAM, ponieważ przeglądarka potrafi pochłonąć naprawdę duże ilości pamięci operacyjnej. W ostatnim czasie sytuacja jednak jeszcze się pogorszyła, a winą za taki stan rzeczy obarczyć trzeba Spectre i Meltdown, które mocno namieszały w branży pecetowej.

Ujawnione na początku tego roku luki Spectre i Meltdown okazały się być jednym z największych zagrożeń na rynku PC w historii, ponieważ pozwalały na nowe sposoby ataków, których celem jest kradzież danych i inne działania niebezpieczne dla użytkowników. Google także postanowiło się bronić przed tymi exploitami, dlatego też w przeglądarce Chrome wprowadziło nową funkcję bezpieczeństwa o nazwie Site Isolation, która została domyślnie włączona dla systemów Mac, Linux, Windows i ChromeOS, czyli praktycznie wszystkich najpopularniejszych stacjonarnych OS. Ta była już dostępna wraz z Chrome 63, ale z kolejnymi wersjami najpopularniejszego na rynku browsera nieustannie ją usprawniano i wprowadzano w niej poprawki, by była gotowa do wykorzystania przez masowego odbiorcę.

Nowe zabepiczone wprowadzone przez Google w przeglądarce Chrome zwiększają zużycie pamięci RAM przez nawet o 10-13%.

Site isolation wprowadziło jednak kluczowe zmiany w wewnętrznej architekturze Chrome, ograniczając każdy renderowany proces do pojedynczej strony internetowej. Dzięki temu chronieni jesteśmy przed exploitami Spectre i Meltdown wykorzystywanymi do ataków pomiędzy procesami. W celu ochrony użytkowników wprowadzono także dodatkowe zabezpieczenia, jak Cross-Origins Read Blocking, które przeciwdziałać mają atakom typu Spectre. Niestety to wszystko wiąże się ze zwiększeniem liczby pomniejszych procesów Chrome zwiększających zużycie pamięci RAM przez przeglądarkę nawet o 10-13%. O ile w przypadku przeciętnych użytkowników zmiany mogą być nieodczuwalne, to jednak osoby pracujące na dużej ilości otwartych jednocześnie kart mogą zauważyć różnicę. Producent zapewnił jednak, że zamierza optymalizować swoje najnowsze funkcje, by Chrome stał się „zarówno szybki, jak i bezpieczny”. Ponadto Google obecnie pracuje nad wprowadzeniem funkcji Site Isolation dla urządzeń z systemem Android, ale nie podało jeszcze żadnej daty, kiedy możemy spodziewać się stosownej aktualizacji.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kompleksowym testem popularnych przeglądarek internetowych, który znajdziecie TUTAJ.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Spectre i Meltdown powodem zwiększenia zużycia RAM przez Google Chrome

 0