Specyfikacja nośników Intel Optane 900P

Specyfikacja nośników Intel Optane 900P

W ubiegłym tygodniu do sieci wyciekły plany Intela na najbliższe miesiące i choć te koncentrowały się w głównej mierze na kolejnych CPU od niebieskiej ekipy, to na jednym ze slajdów pojawiły się też informacje na temat nośników Optane 900P.

Te zdradziły jednak tylko, że dostępne będą one w pojemnościach 240 GB oraz 480 GB i zadebiutują na rynku pod koniec bieżącego miesiąca. Tym samym nie poznaliśmy ich specyfikacji, ale tu z pomocą przychodzi portal Guru3D, który przypomniał sobie, że publikował taką już pół roku temu, a w świetle nowych przecieków warto wrócić do tematu. Premiera dysków Optane 900P planowana jest na 27 października i jako ciekawostkę można wspomnieć, że tego samego dnia odbywać ma się konwent fanów gry Star Citizen, czyli CitizenCon. Poniższa grafika zdradza zaś, że oprócz wspomnianych pojemności, które zapewne trafią do sprzedaży w pierwszej kolejności, spodziewać mamy się też większych SSD, a konkretniej z 960 GB i 1500 GB na pokładzie.

Dyski z serii Optane 900P oferować mają wysoką wydajność, ale zapewne przyjdzie nam za to zapłacić wysoką cenę (dosłownie)

Bazujące na pamięciach 3D XPoint nośniki oferować mają sekwencyjny odczyt i zapis danych na poziomie odpowiednio  2500 i 2000 MB/s, a liczba operacji wejścia wyjścia na sekundę (IOPS) dla próbki 4K wynosić ma 500K. Pobór mocy kształtować będzie się zaś na poziomie 18W, a w stanie spoczynku spadnie on do 5W. Dyski korzystać mają z interfejsu PCI-Express, ale oferowane mają być też 2,5-calowe warianty M.2. Jak na razie nie znamy jeszcze cen tych SSD, ale rozsądnym założeniem wydaje się, że te nie będą należeć do tanich i spodziewać można się wysokich kwot w porównaniu z tradycyjnymi dyskami. Jeśli informacje o ich dacie premiery się potwierdzą, to nie powinniśmy czekać zbyt długo na oficjalną zapowiedź, która zdradzi najważniejsze szczegóły.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Specyfikacja nośników Intel Optane 900P

 0